Pomoc, jarní únava!

Dub 9, 2012 | Rodina, Životní styl

Jaro je na začátku, příroda se probouzí, ale setkáváme se s typickým jevem, který toto období provází. A tím je jarní únava. Nepostihuje jen nás, dospělé, ale také naše děti. Základním projevem je náladovost, únava, ospalost, podrážděnost. Děti navíc někdy bývají i smutné a apatické. Co s tím?

 

 

Jak se s jarní únavou vypořádat?

Měli bychom zařadit do stravy našich dětí i do našeho jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, především v syrovém stavu. Spousta dětí odmítá právě ovoce a zeleninu. Pohrajte si proto s jejich servírováním a připravte pestré ovocné i zeleninové saláty. Podávejte ovoce a zeleninu i mezi hlavními jídly. Vhodné je také zařadit do jídelníčku oříšky, které obsahují nenasycené mastné kyseliny.

Pokud vaše děti nemají přesto pestrou stravu, doplňte ji potravinovými doplňky. Vitamíny přijímané v potravinách jsou pro tělo přijatelnější, mnohé děti ale přesto odmítají určitá jídla jíst. Školou povinné děti často svačiny úmyslně vyhazují, nebo je vracejí zpět. Vhodné je zařadit do jídelníčku také jogurty a kysané mléčné nápoje.

 

Pohybové aktivity

Snažte se své děti motivovat k pohybu na čerstvém vzduchu. Zorganizujte si výlet, procházku, zajděte do zoo. V zimě sluníčko svítilo jen sporadicky a naše tělo nyní trpí nedostatkem slunečního záření. Co takto si zavzpomínat na své dětství? Klasické švihadlo, kuličky a míč jistě zabaví i vaše děti. Klidně se zapojte do hry s nimi. Udělejte si cyklistický výlet, zahrajte si na honěnou nebo se vydejte na procházku k řece. Zapomeňte na povinnosti a věnujte se svým dětem a pobytu na čerstvém vzduchu.

 

Dobrá nálada, koření života

S dobrou náladou si jistě poradíte s jarní únavou lépe, než když jste skleslí a pesimističtí. Snažte se rozveselit i své děti. Vezměte je do divadla, do cirkusu nebo na pouť. A v neposlední řadě dopřejte dětem dostatek spánku v dobře větrané místnosti. I děti, které již nejsou zvyklé přes den spát, si v tomto období zaslouží krátký spánek, když jsou unavené.

 

Foto: Pixmac.cz