Příroda už nabízí první bylinky, pospěšme si, později nebudou!

Dub 26, 2012 | Bydlení, Jídlo, Životní styl

Léčivé bylinky jsou zjara nejúčinnější. A některé z nich se vyskytují právě jen na jaře. Sběr léčivých bylin se může stát příjemnou a užitečnou zábavou, která zaměstná celou rodinu (nebo alespoň maminku s dětmi). Můžeme si zdarma pořídit zásobu přírodních léčiv, o nichž máme jistotu, že vyrostly na čistém místě. A rovněž budeme mít cíl a důvod pro zdravý pohyb v jarní přírodě.

Než se z vás stane baba kořenářka, prolistujte si nějaký bylinkářský herbář. Některé rostlinky mohou mít za jistých okolností i nežádoucí účinky, tak je předem znáte.

 

Jarní byliny na zimní neduhy

V dubnu příroda myslí na naše dýchací ústrojí. Vykvétá například plicník, podběl, prvosenka, či devětsil.

Plicník lékařský najdeme na okrajích lesů a hájů. Jeho květy připomínají petrklíč, ale mají růžovou až namodralou barvu. Opatrně sbíráme květy s částí stonku. Čaj z plicníku pomáhá při všech chorobách dýchacího ústrojí. Pozor, odvar z plicníku by neměly pít kojící ženy a děti do pěti let.

Podběl lékařský kvete jen časně zjara. Bezlisté paličky žlutých květů najdeme v hájcích, ale i na hlinitých terénech. Čaj podbělu pomáhá při zánětech dýchacích cest.

Prvosenka jarní, petrklíč, roste při cestách, na okrajích lesů nebo na podhorských loukách. Květy voní příjemně po meruňkách. Používá se při zánětu průdušek, chřipce či nemocech z prochladnutí.

Nafialovělé palice devětsilu vykvétají ještě na zbytcích sněhu. Najdeme je na březích vodních toků. Možná si ani neuvědomíme, že v létě vypadá devětsil jinak – jsou to ty obrovské okrouhlé listy, které tak rádi posazujeme dětem na hlavu. Květy patří mezi léčivky –  tiší dráždivý kašel, pomáhá při astmatu, snižuje horečku, uvolňuje křeče průdušek… Má prostě devět sil.

 

Pro zdraví, chuť i krásu

Duben a počátek května je také dobou, kdy se sbírají listy stromů a keřů. Později, když už jsou tmavé, mají svíravou chuť. Sbíráme mladou břízu (močové cesty, jarní očistná kúra), světlé smrkové výhonky (kašel, rýma, vitamín C, posílení imunity), listy maliníku a ostružiníku (výtečný čaj ). Při sběru jarních lístků se díváme i do přízemních partií. Bude nás zajímat mladé listí jahodníku, a hlavně kopřiva, na tu se můžeme vydat ve velkém.

Kopřiva dvoudomá je v jarních měsících požehnáním: v kuchyni s ní pracujeme jako se špenátovými listy, čaj se používá k jarní detoxikační kúře. Co nesníme za syrova, nasušíme. Kromě vnitřních zdravotních účinků nám nálev poslouží k oplachování vlasů.

Jarní léčivky sušte zvolna rozprostřené na podložce nebo na čistém papíru. Když při rozemnutí praskají, jsou dostatečně suché. Ukládáme do podle druhů do popsaných sáčků nebo sklenic. Později je můžeme přidávat do léčivých čajových směsí.

Až uschnou a uklidíte je, bude čas vydat se na léčivky, které kvetou později.

 

Foto: Pixmac.cz