Tipy pro zahradníky začátečníky

Dub 16, 2012 | Bydlení, Životní styl

S jarem přichází touha po rozkvetlých záhonech, balkónech, či alespoň okenních parapetech. Nejtěžší jsou začátky. Zkušený zahradník již má své triky a ví, co si může dovolit. Začínající zahradník však teprve hledá svou cestu, kde je každá rada drahá. Víte, jak zasadit květinu, jak se o ni správně starat a udržet ji zdravou a krásnou?

 

 

Jednoduché trvalky

Pokud jste skutečnými začátečníky, bude pro vás jednodušší nejprve začít s trvalkami. Jednoduchých trvalek je celá řada (levandule, kopretiny, fialky, šuškarda nebo lilie) a péče o ně není nikterak náročná. Velkou výhodou trvalek je, že se jimi můžete kochat rok, co rok.

 

Úžasné letničky

Pod letničkami si představte druh květin, které vydrží pouze jednu sezónu. Na letničkách je úžasné, že se v mnohých případech hodí nejen na zahradu, ale i na balkóny či okenní parapety. Vychutnat si je tak mohou i milovníci květin, kteří nevlastní žádnou zahradu. Mezi letničky patří například Begónie, Aksamitník, Muškát, Měsíček, Pelargonie, Šalvěj atd.  Další výhodou letniček je i ta skutečnost, že zahrada každý rok vypadá jinak. Jestli chcete mít krásnou zahradu, ideální je, když budete mít namíchané trvalky spolu s letničkami.

 

Co potřebujete vědět o květinách?

Co potřebujete vědět dříve, než se pustíte do sázení? V prvé řadě je důležité znát, co jednotlivé květiny potřebují. Víte, kolik času chcete pěstování květin věnovat? Růže jsou krásným snem, ale pokud nemáte dostatek času, tak na ně zapomeňte a pořiďte si raději záhon s měsíčky.

 

Jak na zahradu zasadit květinu

Pro úplné začátečníky je nejjednodušší přesadit tzv. hrnkové květiny. I u nich si však musíte počínat opatrně, abyste neporušili kořínky.

 

Nezapomeňte na hnojení

Aby se vašim květinám dařilo, nezapomeňte na hnojení. Hnojivo dnes koupíte v každém zahradnictví a rozhodně to není žádná věda. Specifická hnojiva určená pro různé druhy rostlin se dají koupit v každém lepším zahradnictví. Zkušení zahrádkáři však nedají dopustit vlastní kompost.

 

Světlo a prostor

Každá květina potřebuje něco jiného, a proto dříve, než květinu zasadíte, porozhlédněte se po své zahradě, jaké jsou na ní světelné podmínky. Nezapomeňte na to, že květiny potřebují i stín. Při sázení dopřejte květinám svůj vlastní prostor.

Co udělat proto, aby květiny byly krásné? V prvé řadě nepodcenit už jejich výběr v obchodě. Je jedno, jestli budete kupovat již vzrostlé hrnkové květiny, osivo anebo cibule, kupujte je v osvědčeném zahradnictví a dbejte přitom na to, aby vypadaly zdravě. Před sadbou si zkontrolujte stav půdy. Dále je vše o správném výběru druhu květin, prostoru, světle, hnojení a samozřejmě vaší péči.

 

Foto: Pixmac.cz