Bydlete nízkoenergeticky

Kvě 18, 2012 | Bydlení

Bydlet hezky a přitom levně se nevylučuje. I když se všude mluví o tom, jak developeři staví draze a pořizovat si dnes nový byt nebo dům je čiré bláznovství, i v oblasti realit se najdou výjimky. Pokud si pořídíte nízkoenergetický dům, možná nebude vstupní investice menší, než u standardní výstavby, spoustu peněz ale ušetříte na provozu.

Už nějakou dobu platí nařízení o povinném označování budov energetickými štítky. Ty velmi jednoduše řečeno udávají, kolik peněz vás bude stát bydlení v nemovitosti. Nevyplatí se proto kupovat jinou budovu, než tu, která se může pyšnit označením A (to je stejné jako u praček a myček). Standardy skupiny A dokáží s přehledem splnit nízkoenergetické stavby, které díky souboru úsporných opatření ušetří uživatelům tisíce korun ročně jen na vytápění, teplé vodě a energii.

Nízkoenergetické domy, jejichž soubor roste hned za hranicí Prahy, jsou vybaveny propracovaným nízkoprovozním systémem. Jeho součástí je tepelné čerpadlo, ekologická varianta domácího topení, rekuperace vzduchu zajišťující neustálý přísun zdravého a čerstvého vzduchu a ekvitermní regulace teploty v místnosti, která automaticky reguluje teplo ve vnitřních prostorech v závislosti na venkovní teplotě. Díky těmto nejdůležitějším a řadě menších faktorů dokážete ročně ušetřit až desítky tisíc korun na provozu domácnosti. Nízkoenergetické rodinné domy jsou navíc velkoryse řešeny, z valné většiny jsou doplněny garážovým stáním nebo garáží a příjemným okolím. Možná to je důvod, proč prodej domů v nízkoenergetickém standardu navzdory krizi roste.

Jestli se právě poohlížíte po novém bydlení pro svou rodinu, jednoduše si projděte internet. Stačí zadat třeba heslo "domy praha východ" a uvidíte, kolik zajímavých a překvapivých nabídek se vám zobrazí.