Cholesterol v krvi je spolehlivý zabiják nestřídmých konzumentů

Kvě 22, 2012 | Jídlo, Životní styl

Více než polovina úmrtí lidí v České republice je zapříčiněna nemocemi cévního ústrojí, zejména komplikacemi spojenými s aterosklerózou. Asi nás nijak neuklidní fakt, že obdobně jsou na tom i jiné evropské státy. Jíme moc, víc než ke svému životu potřebujeme. A nejvíce nám chutnají potraviny nabité cholesterolem: tučná masa a sýry, uzeniny, smažené pochutiny. Naše cévy ani nemohou úpět, tak jsou ucpané.

Lidské tělo ke svému správnému fungování potřebuje cholesterol. Ale dokáže si ho vyrobit samo. Když mu „pomáháme“ konzumací tučných jídel, začne si přebytek ukládat. Ale ne na horší časy, spíše jako časovanou bombu. Cholesterol přijímaný z živočišného tuku se ukládá na stěny cév a zužuje je. Postupně mění jejich povrch. Lidé onemocní tak zvanou aterosklerózou, při níž problémy způsobuje zúžení nebo úplné ucpání důležitých tepen. Nemocnému hrozí nebezpečí srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice. Tyto zásadní zdravotní „příhody“ mohou člověka trvale poškodit nebo (nezřídka) usmrtit.

 

Aby nebylo pozdě…

Každý dospělý člověk, zejména je-li ohrožen rizikovými faktory (obezita, kouření, dědičnost), by si měl sám z vlastní vůle nechat kontrolovat hladinu cholesterolu v krvi. Každé zvýšení hladiny cholesterolu o jedno procento představuje vzestup rizika srdečního infarktu o dvě procenta. Za bezpečné lze považovat hodnoty cholesterolu nižší než 5,2 mmol/l, zatímco hodnoty vyšší než 6,5 mmol/l nevěstí nic dobrého.

 

Prevence i náprava: Méně tuku

Množství cholesterolu v krvi můžeme sami ovlivnit. Je třeba hlídat si jeho příjem v potravinách. Lidé s vysokým obsahem cholesterolu v krvi by měli omezit nebo úplně vypustit ze svého jídelníčku potraviny obsahující živočišný tuk: tučná masa, vejce, tučné sýry a mléčné výrobky, živočišné máslo, smažené pečivo. Nahradit by je mělo drůbeží nebo jiné netučné maso, ryby, nízko tučné mléčné výrobky, rostlinné tuky a pomazánky. Důležitou složkou „proticholesterolové“ stravy by měly být luštěniny, zelenina, ovoce a celozrnné výrobky (pečivo, těstoviny). Při změně jídelníčku jsou výsledky okamžité – hladina cholesterolu v krvi se sníží během několika týdnů.

 

Rizikové masné výrobky

Paštiky, trvanlivé salámy, prorostlé nebo tučné vepřové maso, měkké uzeniny, tlačenka, moravské uzené, anglická slanina, uzený špek, gothajský, šunkový a polský salám, cikánská pečeně. Množství cholesterolu v uvedených masných výrobcích se pohybuje od 60 do 100 mg na 100 gramů potraviny.

 

Foto: Freerangestock.com