Co s masem na grilu?

Kvě 23, 2012 | Jídlo, Životní styl

Pustit se do grilování může být pro někoho větší oříšek, než si původně myslel. S výběrem grilu, ingrediencí i typem marinády vám kdokoliv poradí. Jenže, když dojde na samotné opékání, často tápeme. Zvlášť naši rodiče a prarodiče mají potřebu maso přepékat, aby náhodou nebylo uvnitř růžové, a pak žvýkají vysušenou podešev. Jak tedy grilovat maso, aby zůstalo křehké, šťavnaté a lahodné?

 

 

Ideální vepřové

Vepřové maso se pro grilování hodí nejvíc, protože obsahuje nejvíc tuku. Pro naprosté začátečníky je ideální krkovička, kterou prostě nevysušíte. Vhodná je ale i panenka nebo kotleta, u nich je ale již třeba si hlídat dobu grilování. Obvyklá tloušťka vepřových steaků by měla být zhruba 2 cm, před naložením do marinády je lehce (stačí klouby na ruce) naklepejte a po zhruba 24 hodinách grilujte alespoň 10 minut.

 

Hovězí raději ze zahraničí

Hovězí maso si na gril troufne koupit málokdo. Náročnější úprava a větší náchylnost masa ke kuchařským prohřeškům ho odsunula na vedlejší kolej. Přitom je to škoda a stačí dodržovat jen pár základních pravidel.

  • Vybírejte si raději maso ze zahraničních, nejlépe argentinských, chovů. České hovězí bývá tužší, pravděpodobně by vám tedy v ugrilované podobě moc nechutnalo.
  • Nejlepší je buď pravá svíčková nebo levnější roštěná
  • Plátky masa krájejte alespoň 2,5 cm tlusté, tenčí by byly suché, silnější by se zase uprostřed dostatečně nepropekly
  • Maso před naložením nenaklepávejte, pustilo by všechnu šťávu
  • Hovězí grilujte zhruba čtvrt hodiny

V poslední době jsou stále oblíbenější domácí hamburgery. Na ty je hovězí maso tou nejlepší volbou. Jen si nekupujte už hotové hamburgerové směsi, ale věnujte čas jejich domácí přípravě.

 

Nenáročné kuře

Kuřecí steaky jsou asi nejběžněji grilovaným jídlem. Nejvhodnější jsou ale stehna, případně celé kuře s kůží. Maso totiž díky ní bude i uvnitř šťavnaté. Pokud upřednostníte klasická kuřecí prsa, prošpikujte je aspoň slaninou nebo je napíchejte na grilovací jehlu a proložte zeleninou a slaninou.

Prsa grilujte zhruba deset minut, podle jejich tloušťky, před naložením do marinády je můžete lehce naklepat, aby zkřehla. Kuřecí stehna budou vyžadovat delší tepelné zpracování, zhruba půl hodiny a celé kuře by se mělo opékat přibližně hodinu.

 

Překvapivé ryby

Jestli jste ještě nikdy nenašli odvahu pustit se do grilování ryb, letos strach určitě překonejte. Ryby z grilu jsou vynikající, ale je pravda, že jejich pečení se lehce liší od ostatních mas. Ryby lze grilovat vcelku, ty větší je vhodnější naporcovat na tzv. podkovy. Před pečením je nenakládejte do marinády, stačí je osolit, ocitrónovat, případně posypat kořením a nechat pár desítek minut uležet. Jestli chcete mít při grilování jistotu, že se kůže ryby nepřichytí na rošt, použijte buď speciální kleště na ryby nebo grilovací misky.

Čas pečení se u ryb velmi liší podle velikosti. Podkovy a filety se nepečou déle než 10 minut, celou rybu kolem 1 kg váhu grilujte přibližně 20 minut.

 

Foto: Vladeko