Grilujte zdravě

Kvě 30, 2012 | Jídlo

Grilování sice patří mezi zdravější způsoby přípravy jídel, ale i při něm se můžete dopustit celé řady prohřešků, které mohou dojem ze skvělého kulinářského zážitku úplně zkazit. Jak grilovat dobře, zdravě a pohodově? S našimi tipy se stanete grilovacím mágem.

Základem pro kvalitní grilování jsou výběr grilu, kvalitní suroviny a přístup kuchaře. O grilech i surovinách už jsme psali, pojďme se tedy dnes věnovat samotnému procesu grilování. Pokud dodržíte našich 10 kroků, bude výsledek perfektní.

  1. Před každým použitím gril pečlivě prohlédněte a očistěte, gril na dřevěné uhlí zbavte starých uhlíků.
  2. Plynový gril zapálíte snadno, u klasického na dřevěné uhlí použijte profesionální podpalovací kostky nebo dřevo a papír. Nikdy nepoužívejte ředidla, benzín nebo naftu!
  3. Potraviny nikdy negrilujte na otevřeném plameni, při spalování se do masa dostávají karcinogenní látky. Počkejte, až uhlíky dostatečně prohoří a budou jen žhavé.
  4. Grilujte se zavřeným poklopem, který odklápějte jen při obracení jídla nebo potírání marinádou. Ušetříte tak čas i palivo.
  5. Maso obracejte zásadně grilovacími kleštěmi, rozhodně ho nenapichujte na vidličku. Zbytečně by ztratilo šťávu a bylo by vysušené.
  6. Dodržujte dobu doporučeného grilování jednotlivých potravin. U většiny steaků stačí zhruba 10 – 15 minut, aby bylo maso propečené. Zbytečné prodlužování této doby má negativní vliv na výslednou chuť.
  7. Maso nechte po grilování chvíli odpočinout. Šťáva se v něm pěkne rozline a výsledná chuť pak bude perfektní.
  8. Uzeniny a tučné maso grilujte raději na grilovací misce, aby tuk nekapal na uhlí.
  9. Všechny zeleninové saláty, dresingy a omáčky nechte po dobu grilování v lednici, ať se nezkazí.
  10. Nezapomeňte dodržovat pečlivou hygienu. Venkovní prostředí plné bakterií a letní počasí mohou způsobit spoustu zdravotních potíží při jejím nedodržování.

 

Foto: Vladeko