Kdy pořídit dítěti zvířátko?

Kvě 21, 2012 | Rodina, Životní styl

Dříve či později to přijde: „Mami, já chci psa.“ Tuto větu známe v různých zvířecích variacích, z nichž ta nejkomičtější představuje přání mít koně doma na balkóně. Ať už je to jakkoliv, koupě domácího mazlíčka je vážné rozhodnutí, protože si domů pořídíte nového člena rodiny. Je proto důležité vše si důkladně předem promyslet.

Domácí zvíře se v rodinách zcela běžně vyskytuje celá století, a proto je vlastně celkem přirozené mít doma nějaké zvířátko. Nejčastěji se jedná o psa nebo kočku, ale jsou i jiní domácí mazlíci, kteří mohou potěšit duši dítěte. Výběr zvířátka by neměl být ponechán pouze na dítěti. Nového člena rodiny byste měli pořizovat podle věku, prostoru, charakterových vlastností druhu zvířete a také s vědomím, že i když jej dáte dítěti, tak se o něj budete stejně hlavně starat vy dospělí. Pokud se již pro nějaké zvíře rozhodnete, měli byste si o něm nejprve nastudovat co nejvíce informací a teprve až pak se vydat do obchodu a kupovat. Víte, jaké zvíře adekvátně vybrat k věku vašeho dítěte?

 

Předškoláci

Předškoláci se se zvířaty teprve seznamují. Vnímají je jako zajímavý objekt průzkumu a poznání. Rozhodně se k nim ještě pes nehodí. První zvíře by mohlo být morče, které je celkem trpělivé a dost toho vydrží. Díky němu se děti naučí základům péče (asistence u krmení, čištění pelíšku apod.). Vhodné jsou také želvy.

 

Školáci

Školáci se už celkem hravě dokáží postarat o základní potřeby menších zvířátek, tj. nakrmení a dodání vody. Podestýlku vymění s pomocí dospělého. Velkou výhodou je, že již umí číst, a tak si o jednotlivých zvířátkách mohou ledasco nastudovat. Podporujte je v tom. Pro toto období jsou vhodné jak želvy a morčata, tak i králíci, myšky, ptáci a menší psi nebo  kočky.

 

Mládež od 12 let

Tyto děti se už bez problémů dokáží postarat o většinu domácích zvířat, ale nemyslete si, i ony potřebují rodičovský dohled. Teprve v tomto věku přichází ta nejvhodnější doba pořídit dítěti vlastního psa, protože až nyní jej může považovat za autoritu, tedy za vlastního pána.

 

Zvířata pro alergiky

To, že je dítě alergické, neznamená, že nemůže mít doma žádné zvíře. Existují zvířata bez srsti, morčata bez srsti, rybičky, plazi a dokonce i psi, kteří nezpůsobují alergii.

 

Proč dát dítěti zvíře?

Je nezbytné dítě seznámit s tím, že zvíře není rozmar a ani hračka, ale kamarád, o kterého je potřeba se za každých okolností postarat. Dítě by si mělo uvědomit, že za chováním zvířete je dost práce, která se však vyplatí. Domácího mazlíčka doporučuje ostatně i celá řada psychologů. Podle nich pravidelný kontakt učí dítě empatii, zodpovědnosti, uvolňuje stres, učí jej větší toleranci a dalším psychosociálním vlastnostem.

Mít doma nějaké zvířátko je tedy rozhodně prospěšné. Mělo by však být vybráno s rozumem a z těch pravých důvodů. 

 

Foto: Pixmac.cz