Květnové grilování

Kvě 10, 2012 | Jídlo, Životní styl

Květen se dá právem označit za start grilovací sezóny. Pokud vás ještě jarní sluníčko na posezení u šťavnatých steaků a grilované zeleniny nenalákalo, třeba se to povede našemu květnovému speciálu. Celý měsíc najdete na stránkách MagazínŽena zajímavé tipy na grilování a vše, co s ním souvisí. Dnes se zaměříme na to, jak vybrat venkovní gril.

 

 

 

Z nabídky grilů na trhu by se totiž mohla leckomu zamotat hlava. I ostřílení matadoři často tápou, který přístroj zvolit, aby bylo grilování co nejpohodlnější a výsledek co nejlepší. Třeba vám v orientaci pomůžeme.

 

Gril na dřevěné uhlí – oblíbená klasika

V českých luzích a hájích jsou nejrozšířenější grily na dřevěné uhlí. Klasický způsob opékání masa na roštu, pod nímž žhnou do ruda rozžhavené uhlíky, je pro spoustu lidí tím jediným možným způsobem grilování. Dřevěné uhlí totiž maso neopakovatelně ovoní, tu samou chuť nevykouzlíte na žádném jiném grilu. Zároveň se ale jedná o nejméně zdravý způsob grilování (pokud nepoužijete speciální grilovací tácky), protože maso může být v přímém kontaktu s případným ohněm. Grily na dřevěné uhlí jsou nejčastěji plechové, kulaté, uvnitř s malým roštem a mřížkou na grilované jídlo. Míru žáru můžete u tohoto typu grilů redukovat prostřednictvím otvorů na poklici. Oproti ostatním typům grilů jsou grily na dřevěné uhlí levnější, zároveň je s nimi při používání největší práce – musíte rozdělat oheň, nechat ho vyhořet, průběžně regulovat žár a nakonec popel někam uklidit.

 

Plynový gril pro zdravé grilování

Ve srovnání s péčí nutnou o gril na dřevěné uhlí jsou plynové grily určeny pro naprosté začátečníky. Nemusíte se starat o to, abyste měli dostatek dřevěného uhlí, zdržovat se roztápěním a rozčilovat se nad větrem, který celé úsilí hatí. Plynový gril roztopíte otočením jednoho knoflíku, po celou dobu grilování dokážete udržet stejnou teplotu, maso i zelenina tak budou rovnoměrně opečené a voňavé. Práce s plynovým grilem je čistší, nemusíte řešit, kam s popelem, k provozu stačí jen propanbutanová bomba. Grilování na tomto druhu grilů je zdravější, protože potraviny nejsou v přímém kontaktu s případným ohněm, a vhodné i pro uzavřenější prostory nebo místa, kde by typická grilovací vůně mohla obtěžovat okolí. Nevýhodou plynových grilů může být pro někoho cena a váha.

 

Zahradní krby pro teplé večery s rodinou a přáteli

Pokud jste se u domu rozhodli vybudovat zahradní posezení a chcete být na případnou společnost vždy hned připraveni, pravděpodobně si s přenosným grilem nevystačíte. Pro domácí grilování jsou skvělé zahradní krby, a to buď vyrobené svépomocí nebo koupené. Spojují v sobě funkčnost grilu na dřevěné uhlí i nespoutanost otevřeného ohně. Pro vyznavače opečených špekáčků napíchnutých na klacku je to ideální řešení.

 

Foto: Vladeko