Pozor na klíšťata

Kvě 29, 2012 | Bydlení, Rodina

Teplo a víc slunečního svitu nás lákají nejen k vodě, ale také k výletům do lesa. Malí i velcí rádi sbírají lesní plody a v dnešní uspěchané době rádi utečou z ruchu velkoměsta na výlet. I v lese ale číhá nebezpečí v podobě např. klíšťat. Před návštěvou lesa bychom se proto měli vhodně obléci.

Ani v teplém počasí není dobré vyrážet do lesa v kraťasech a tričku s krátkým rukávem. Na nohy si obouváme kožené boty nebo gumáky, které nás uchrání také před hadím uštknutím. Samozřejmostí by měla být i přibalená pláštěnka. Proti sluníčku se chráníme lehkou bavlněnou čepicí, kšiltovkou, ale dobře poslouží také kapesník nebo šátek uvázaný přes hlavu. Pro děti musíme vzít i náhradní oblečení. Naši zvídaví potomci nemusí přímo zmoknout, stačí jim i vlhčí místo v lese, do kterého usednou nebo upadnou.

Velkým nebezpečím je v dnešní době malý brouček, klíště. Mimo klíšťové encefalitidy, na kterou existuje účinné preventivní očkování, nás může klíště nakazit také lymeskou boreliózou. Na tu dodnes neexistuje účinné očkovací sérum.

Klíšťová encefalitida je zánět mozku a mozkových blan. Je to virové onemocnění, které se projevuje podobně, jako např. chřipka. V tom tkví nebezpečí nemoci. Přitom neléčená encefalitida může končit i smrtí.

Lymská borelióza se projevuje únavou, bolestí svalů, kloubů a červeným zvětšujícím se flekem v místě přisátí. Flek se ale může stěhovat a dosahovat velikosti až 15 cm. Aby se nemoc nerozvinula a nezanechala trvalé následky, je důležitá včasná diagnóza a okamžité zahájení léčby antibiotiky. Pokud onemocnění zůstává neléčeno, postihuje nervovou soustavu, srdce i klouby.

Po návratu z lesa sebe i děti důkladně zkontrolujte, zda jste si nepřinesli nezvaného hosta v podobě klíštěte. To je potřeba co nejdříve odstranit a místo dezinfikovat. Místo, kde bylo klíště přisáté, kontrolujte a v případě zrudnutí, bolesti nebo dalších problémů navštivte ihned lékaře.

Pro lidi, kteří navštěvují často les a cestují do přírody, je vhodná ochrana před encefalitidou formou očkování. Dnes lze očkovat proti této nemoci v průběhu celého roku. Rodiče často nechávají očkovat své děti, ale zapomínají sami na sebe. Chyba! Zdravému dítěti nepomůže nemocný rodič. Očkovat bychom se měli nechat, pokud bydlíme v rizikových místech, nebo pokud tato místa navštěvujeme, i my dospělí.

Do lesa na výlet bychom se měli vybavit také základními prostředky pro poskytnutí první pomoci. Náplast, obvaz, obinadlo, dezinfekce a prostředek na zklidnění po bodnutí hmyzem (např. fenistil) neváží tolik, abychom riskovali a vydávali se do lesa bez nich.

Pak už zbývá nachystat si jen svačinu a dostatek tekutin a můžete s dětmi vyrazit na výlet…

 

Foto: Pixmac.cz