Týraná

Kvě 4, 2012 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Dianne Schwartz je krásná a úspěšná žena. Ale jen ona sama ví, že je to pouhé zdání. Za fasádu úspěchu skrývá fakt, že ji manžel fyzicky i psychicky týrá. Přesto v sobě najde sílu vzepřít se, odejít a začít nový, šťastný život. A nejen to, o své životní lekci napsala knihu Týraná, která právě vychází v nakladatelství Portál. Chce totiž, aby její příběh pomohl ostatním.

 

Dianne působila jako moderátorka a zpěvačka, nyní je i úspěšná obchodnice. Rubem jejího života je fakt, že ji manžel fyzicky i psychicky týrá a navíc v ní budí pocity viny, že si za svou situaci může sama. Postupem času se jeho násilné chování zaměří i na Diannina syna z předchozího manželství. Až tehdy v sobě nešťastná žena najde sílu a prolomí iluzi spokojeného a vyrovnaného manželství. V knize popisuje jak soužití s tyranem, tak okamžiky, kdy ho opustila, i proces svého uzdravování.

 

Velmi silný příběh autorka v závěru knihy doplňuje zajímavými reflexemi. Přemýšlí o tom, proč si za muže vybrala právě násilníka, a vzpomíná na to, jak se jejich vztah vyvíjel. Objevuje momenty, které mohly posloužit jako varovné známky toho, co se bude dít. O své zkušenosti sama říká: „Většina zneužívaných žen si není vědoma toho, že zažívá domácí násilí. Připadají si jako ženy, které neumějí udělat nic dobře, ničemu nerozumějí… Ale svůj vnitřní hlas nepotlačí, oslovuje je v myšlenkách a říká, že něco není v pořádku. Vždycky jim říkám, aby naslouchaly své duši, protože ta je nikdy nesvede na špatnou cestu… Bez ohledu na to, co říkají tyrani, není to jejich vina. Domácí násilí je volba a naučené chování.“

 

Emocemi nabitý příběh, který nebude lehkým čtením, může být pro každou z nás výstrahou pro osobní život a při navazování nových známostí. Třeba se toto téma týká právě vás nebo někoho ve vašem okolí, jen na venek není nic poznat. I když to není kniha na každý den, určitě by měla být součástí každé dámské knihovny.

 

Foto: Deviantart.com