Aby byly zuby na celý život

Čvn 6, 2012 | Krása, Rodina, Životní styl

Kolem šesti měsíců věku se dětem začnou klubat první zoubky a už v tuhle chvíli je potřeba se o ně začít starat. První zuby, tzv. mléčné, sice s nástupem do základní školy postupně vypadnou, aby byly nahrazeny trvalým chrupem, ale už v dětství je třeba vytvářet návyky související s ústní hygienou. Nebojte se, není to žádná věda.

 

Jak čistit zuby miminkům

Odborníci radí začít s čištěním zubů už od prvního zoubku. Je jasné, že v tomto věku jde především o postupnou fixaci správných hygienických návyků, pro nejmenší děti existují kousátka a speciální gumové kartáčky, které zároveň ulevují od bolesti způsobené růstem zubů. Oblíbené jsou také speciální rukavice, jimiž rodiče dětem ze zubů stírají plak. Dítě si zvykne na cizí předmět v ústech a snadněji pak přechází na klasický zubní kartáček. Je dost možné, že se svým dítětem budete při čištění zubů bojovat. Důležité je nepodlenout a opravdu důsledně trvat na tom, že zuby se čistí alespoň jednou denně.

 

Zuby předškoláků

Předškolní děti už by měly být schopné si zuby čistit samy, maximálně pod dohledem rodičů. Ideální je, pokud se dítě naučí, že kartáček by měl být zhruba ve 45 procentním sklonu k zubům, které se čistí jemnými krouživými pohyby. Cílem je odstranit ze všech skulinek zubní plak, ideální prostředí pro rychle se množící bakterie. Práci mohou usnadnit elektrické zubní kartáčky, jejichž obliba závratně roste zejména u dětí. Zajímavý design a pocit dospělosti, který v dítěti elektrický zubní kartáček vyvolá, mají za následek, že si děti čistí zuby raději. Většina elektrických přístrojů je vybavena dvouminutovým časovačem, několika režimy pro různé druhy čištění, vodní sprchou a spoustou dalšího. Ve věku kolem nástupu do školy už by si děti měly automaticky čistit zuby dvakrát denně, vždy po jídle.

 

Tipy pro dospělé

Možná byste se divili, kolik dospělých nedodržuje to, co se snaží vštípit svým dětem. Spousta z nás si zuby čistí málo, nedostatečně dlouhou dobu nebo špatnou technikou. Je ale potřeba si uvědomit, že další než druhé zuby už nám nenarostou, a proto je opravdu třeba se o ně pečlivě starat. Způsob čištění je po celý život stejný, jestli vám nevyhovuje klasický zubní kartáček, vyzkoušejte elektrický, případně navštivte dentální hygienistku, aby vám poradila, jak si krásné zuby dlouho udržet.

 

Foto: Pixmac.cz