Avokádo je zdravé

Čvn 27, 2012 | Jídlo, Krása, Zajímavosti

Legenda praví, že první avokádo snědla Mayská princezna již 300 let před Kristem. Jméno avokádo je přenesené ze starobylého aztéckého slova „varle“, protože Aztékové věřili, že zvětšuje potenci. Do Evropy jej přivezli námořníci jako přírodní náhražku másla.

 

 

Živiny avokáda

Dnes má avokádo široké spektrum použití, nevyužívá se pouze ke konzumaci, ale také v kosmetickém průmyslu. Průzkum prokázal, že avokádo je velice zdraví prospěšné. Obsahuje na 20 životně důležitých živin včetně vlákniny, draslíku, vitamínu E, B komplexu a kyseliny listové. Vedle toho také pomáhá vstřebávání živin rozpustných v tucích (betakaroten, lutein apod.). Jedno avokádo obsahuje velké množství zdravé mastné nenasycené kyseliny, cca 320 kalorií, více než 1/2 denní potřeby vitamínu K a 1/3 vitamínu C.

 

Prospěšnost avokáda

  • Avokádo obsahuje velké množství beta – sitosterolu, sloučeniny, která efektivně snižuje hladinu cholesterolu.
  • Vzhledem k tomu, že avokádo obsahuje také velké množství karotenoidů luteinu, chrání vás před šedým zákalem a makulární degenerací očí více, než jiné ovoce.
  • Pouze 1 šálek avokáda obsahuje 23 % doporučené denní dávky kyseliny listové. Tato kyselina chrání srdce a zabraňuje vzniku kardiovaskulárního onemocnění.
  • Dalšími pozitivními látkami pro srdce obsaženými v avokádu jsou vysoký obsah vitamínu E, mononenasycených tuků a glutathionu.
  • Avokádo je velkým ochráncem proti rakovině. Výzkumy zjistily, že působí preventivně na vznik rakoviny prostaty a prsu. Vědci prokázali, že sloučeniny avokáda jsou schopné hledat prekancerózy, či již vzniklé rakovinné buňky a zničit je, aniž by byly poškozeny zdravé buňky.
  • Pravidelná konzumace avokáda má preventivní účinek vůči vzniku cévní mozkové příhody.
  • Avokádo zlepšuje absorpci různých tělu prospěšných látek, jako například karotenoidů. Lidé konzumující avokádo jsou na tom až pětinásobně lépe než ti, co avokádo nekonzumují.
  • Díky velkému obsahu glutathionu je avokádo velkým a úspěšným bojovníkem proti stárnutí.
  • Avokádo nejenže snižuje cholesterol, ale také pomáhá efektivně hubnout.

 

Avokádo v kosmetice

Avokádo se hojně využívá v kosmetickém průmyslu. Představuje velkou vzpruhu pro poškozené vlasy, kterým dodává velké množství živin. Pleťová a tělová kosmetika vyživuje a zabraňuje předčasnému stárnutí.

Avokádo je tedy blahodárným ovocem vhodným pro všechny v jakémkoliv věku, dokonce i pro kojence a těhotné.

 

Foto: Pixmac.cz