Beskyde, Beskyde, zdalipak po tobě ide česká rodina na dovolené?

Čvn 20, 2012 | Rodina, Životní styl

Jestliže jsme dosud nebyli v Beskydech, měli bychom o tom pomlčet a honem díru v poznání vlasti vyplnit. Krom toho, že v nich je krásně, patří Beskydy do dějin našeho národa. Například Radhošť je důležitým místem, kde se střetávala kultura pohanských Slovanů s dřevním křesťanstvím, s nímž přišla do Velkomoravské říše první česká vzdělanost.

Pražáci prominou, ale když Cyril a Metud vztyčili na Radhošti kříž, ostroh nad Vltavou byl ještě pustý a prázdný.

 

Pro horské vlky i mámy s dětmi

V Beskydech si můžete dát řádně „do těla“ při několikadenním putování s báglem na zádech. Ale právě tak tu lze v nějakém útulném penzionu či hotýlku prožít nezapomenutelnou rodinnou dovolenou. Oči návštěvníků stále narážejí na mohutné boky a široká ramena beskydských hor a plíce se čistí silným ozdravným vzduchem. Turista s batohem, a nebo rodinka s dětmi na procházce, všichni co chvíli v lese poklekají – tak voňavým a sladkým haferám či pevným a zdravým panščákům se nedá odolat.

Ono je vůbec jídlo v Beskydech nějaké zvláštní: i v hospodách chutná jako z babiččina hrnce a porce ohrožují linii. Do klobás a uzenin tu dávají maso, ne kuřecí separáty a sojové deriváty. A to, co vypadá jako pizza, akorát že to je sladké, nebesky dobré a náplň to má dvojnásobně vyšší než kypré těsto, tak to je donačista zvyčajný frgál.

 

Co stojí za poznání:

  • Radhošť se sochou slovanského boha Radegasta z roku 1929, k níž autor Albín Polášek o dva roky později přitesal také konkurenční sousoší křesťanských věrozvěstů Konstantina a Metoděje.
  • Pustevny, na které vede z Radhoště hřebenovka. Jedinečný soubor staveb Dušana Jurkoviče (možno i vyjet lanovkou z Frenštátu).
  • Skanzen v Rožnově. Už dávno není jeho prohlídka suchá nuda. Skanzen je moderní a vkusný areál, který zaujme každého návštěvníka. I koho folklor nijak zvlášť „nebere. Je vhodné vyčlenit si na jeho návštěvu celý den (je tam vždy „free“ program – koncerty, divadla…).
  • Lysá hora, jež je s výškou 1323 metrů nad mořem nejvyšším beskydským vrchem. Kdo se na ni vydá z Ostravice (415 m. n. m.), nastoupá skoro kilometr výškového rozdílu.
  • Bílý kříž na hranici se Slovenskem, místo navštěvované turisty od 19. století. Zajímavé tam jsou i futuristicky vyhlížející biologické laboratoře.
  • Přehrada Šance u obce Staré Hamry (pomník Maryčky Magdonové, jejíž příběh sem Petr Bezruč zasadil).
  • Valašské Meziříčí, které se stalo mimo jiné fenomenální enklávou rockové hudby (nejznámější Mňága a Žďorp) a nedaleká přehrada Bystřička se stavbami provozních budov v pseudohistorickém stylu.

Překlad z valašštiny

Hafery – borůvky

Panščáky – běžné jedlé houby

Frgál – koláč potřený silnou vrstvou nádivky, nejčastěji hruškové

Donačista zvyčajný – docela normální

Mňága – cosi kašovité (nepěkné)

Žďorp – nepotřebná věc, krám

 

Foto: autor