Bez kvalitního nože se v kuchyni neobejdete

Čvn 21, 2012 | Jídlo, Zajímavosti

Je jedno, jestli patříte mezi kuchařské nadšence nebo doma vaříte z donucení, v obou případech se vám hodí pomocníci, kteří práci v kuchyni usnadní a zrychlí. Nemluvíme teď o spotřebičích, jako jsou mikrovlnky pro ohřev polotovarů, ale o velké drobnosti jménem kuchyňský nůž.

Používali ho už naši prapředci v podobě kamenného pazourku, dlouhou dobu jsme používaly klasické ocelové nože, jejichž velkou nevýhodou je nestálá ostrost, váha a nešetrnost k potravinám. Pamatujete si, jak vás maminky učily, že zeleninu je lepší trhat, než krájet, abyste v salátech nezničily vitamíny?

 

Keramický nůž pro snazší vaření

Keramický nůž není vynález posledních let, světu ho představili už dávno japonští kuchaři, u nás ale vešel ve známost až v poslední době. I když se kdysi tradovalo, že keramický nůž je velmi křehký, není to pravda. Vyrábí se z oxidu zirkoničitého, jehož tvrdost je jen o chloupek menší než u diamantů. Třeba keramické nože Samurai mají navíc zakulacenou špičku, aby se nelámaly a těžiště posunuté tak, aby při pádu padly na ručku a ne na ostří. Jsou vybaveny i příjemnou silikonovou rukojetí, takže se při práci pohodlně drží a v ruce nekloužou.

 

Vyberte si barvu podle gusta

Také jste si myslely, že keramické nože jsou výhradně bílé? Dnes už to není pravda a naštěstí si můžete vybrat z několika barev, a to konkrétně bílé a antracitové. Bílou variantou na první pohled ukážete, že jste majitelkou keramického nože, antracitová barva je sice na pohled nenápadnější, ale díky speciální výrobní technologii je šedý nůž ještě pevnější a tím pádem méně lámavý.

 

Není to tak dlouho, co patřil keramický nůž do výbavy nejbohatších vrstev. Jeho cena byla často závratná, a to jen proto, že se jednalo o novinku. Dnes už jsou ceny keramických nožů srovnatelné s cenami ocelových, při jejich nákupu navíc ušetříte na množství. V kuchyni vám budou stačit tři velikosti nožů a věřte, že po chvilce používání už svého keramického miláčka nebudete chtít pustit z ruky.

 

Foto: www.k-noze.cz