Co se děje s tělem po porodu?

Čvn 6, 2012 | Krása, Rodina, Zajímavosti

Těhotenství pro ženu představuje velkou řadu změn. Mění se její nálada, chutě, hormony doslova zažívají boom, tělo zdá se, je zbaveno jakékoliv kontroly. Myslíte si, že po porodu bude zase všechno tak, jak bývalo? Nikdy to už nebude, jak bývalo… Po porodu se tělo opětně začne výrazně měnit, mění se nejen vzhled, ale i jeho funkce, hladina hormonů a psychika. K tomu, aby se dostalo do téměř původní podoby, bude potřebovat 6 – 9 měsíců.

V průběhu této doby se s vámi budou dít až roztodivné věci.

Ihned po porodu se začne vaše děloha smršťovat, to proto, že se snaží kontrolovat krvácení, a také se pokouší dostat do stavu, v jakém byla před otěhotněním. Bohužel tento proces doprovází bolest břicha a zad, může se objevit i větší pocení. Přesto se nemusíte obávat, je to jen dočasné. Krvácení po porodu nastává z důvodu smršťování dělohy a odlučování sliznice. Intenzita i délka krvácení je individuální. Nejprve je krvácení jasně červené, pak slábne a postupně se mění v růžové, či hnědé, následně pak ve žluté, či bílé špinění, až se nakonec zcela zastaví. Od bolestí podbřišku, které jsou způsobeny stahováním dělohy, si ulevíte suchými teplými obklady (pozor, ne však horkými).

Bolest hráze představuje bolest mezi pochvou a konečníkem, která je způsobena nástřihem, či protržením při spontánním porodu. I když je to celkem hodně bolestivé, velmi rychle se toto poranění hojí. Jestli chcete hojení urychlit, můžete vyzkoušet sedací koupele (s heřmánkem), které se vsáknou do spodní části těla.

Zvětšená prsa souvisí s tvorbou mléka, které je tak důležité pro výživu vašeho dítěte, bohužel to doprovází větší, či menší bolesti. Pokud si chcete ulevit, nahřívejte si svá prsa a pravidelně odsávejte. Přirozenou pomocí je i samotné kojení. Proto, aby prsa nebolela, noste dobrou podprsenku určenou ke kojení.

Po porodu se mohou vyskytnout problémy s močí a střevy. Stává se to z důvodu povolení svalů. Tento problém vyřešíte cvičením Kegelových cviků. Oslabené svaly posílí a inkontinence ustane. Nepříjemným následkem porodu bývají často hemoroidy. Díky nim může být střevo zpomalené, trpět zácpou i nafouknutím. K úpravě problémů může dojít po úpravě jídelníčku, zvýšení pohybové aktivity či po užití speciální mastičky, čípků, či případně léků na předpis. Když je nejhůře, je zde jednoduchý chirurgický zákrok, který vás problému zbaví během pár chvilek.

Únava a hlad po porodu jsou zcela přirozeným jevem. Vaše tělo obstarává miminku výživu a vy samotné prožíváte značné fyzické i stresové vypětí. To vše se odráží ve stravě. Tu je navíc nutno upravit tak, abyste měla dostatek živin. Pokud by tomu tak nebylo, živiny by šly z vašeho těla, což by se projevilo například na zubech, kostech a zvýšené únavě. Vyloučit ze stravy musíte i alkohol, nadýmavé potraviny a některé koření.

Žena se po porodu dostává do další životní etapy. Její tělo prochází celou řadou změn, kdy se pomalu a jistě navrací do fáze před otěhotněním. Těhotenství, porod i kojení představují tak radikální zásah do funkce ženského těla, že se jen málokomu podaří zcela vrátit zpět do původních vyježděných kolejí.

 

Foto: Pixmac.cz