Dětské úrazy

Čvn 8, 2012 | Rodina

Úrazy u dětí jsou velmi časté. Děti jsou zvídavé, neposedné a mají touhu objevovat svět. Zároveň si neuvědomují nebezpečí, které na ně číhá, jsou méně opatrné a neznají strach jako my dospělí. Malé děti jsou nejohroženější doma, předškoláci a školáci nejčastěji utrpí nějakou bolístku při zápalu hry.

U malých a velmi malých dětí převládají zejména domácí úrazy, kdy dochází nejčastěji k pádům na hlavičku. Doma bychom tomu měli přizpůsobit i bydlení. Rohy stolů, skříněk a nízkých poliček opatřete gumovými chrániči, které z nebezpečných míst udělají místa dětem bezpečnější. Vyplatí se také investice do pojistek oken, u malých dětí zamykatelná dvířka zamezující jejich samostatný vstup na schodiště. Při vaření se nevzdalujte od zapnutého sporáku či varné desky. Děti jsou vynalézavé a i ty menší se s pomocí stoličky snadno dostanou k místu, kde jim hrozí popálení. Je dobré zvážit, zda alespoň na přechodnou dobu neodstranit ze stolů ubrusy. Batolící se dítko si nedokáže uvědomit, když za ubrus tahá, že vše, co je na stole, na něj může spadnout. Tak dochází k popáleninám od kávy, horké polévky, ale i jiným zraněním.

Předškolní a školní děti trápí víc úrazy při dětských hrách, nejčastěji zlomeniny. Těm tak úplně nezabráníme, měli bychom ale vždy vědět, kde se dítě nachází, s kým je a kdy přijde domů. V případě nebezpečí tak lépe zasáhneme a svému potomkovi pomůžeme.

Nebezpečné jsou také dopravní úrazy, kdy už větší cyklisté vyrážejí na kole i mimo okolí svého domova. Dbejte proto, aby vaše děti měli vždy na hlavě bezpečnostní přilbu a kolo bylo náležitě vybaveno osvětlením a odrazkami. Vždy je lepší, když dítě nejede na vzdálenější tratě samo, ale má sebou i kamarády, kteří v případě úrazu zajistí pomoc.

Zejména v letních měsících hrozí dětem úrazy ve vodě i utonutí. Včasnou výchovou a svým příkladem byste mohli zabránit těmto problémům, nebo je minimalizovat. Dítě veďte už od útlého věku k tomu, aby se vody nebálo, dokázalo ve vodě zachovat klid a brzy se naučilo plavat. Učte dítě, že nemá skákat do vody v místech, kde to nezná, protože pod hladinou může číhat nebezpečí v podobě kamenů, na které může dopadnout. I dospělý plavec by si měl místa ve volné přírodě nejdříve pořádně prohlédnout a neskákat tam, kde to nezná.

Když už k úrazu dítěte dojde, snažte se zachovat klid. Např. zranění hlavičky u dětí často vypadá vážněji, než jakým skutečně je. Hlava je hodně prokrvena a i drobná ranka krvácí víc, než jiná místa. Zranění prvotně ošetřete, zastavte případné krvácení a zavolejte pomoc, v případě lehčích zranění dítě odveďte k ošetření. Spolupráce rodičů je velmi důležitá. Doma byste měli mít pro takové případy lékárničku vybavenou základními prostředky, jako je obvazový materiál, náplasti, nůžky, zavírací špendlíky, ale také dezinfekcí a léky proti bolesti, analgetiky. Čisticí prostředky a chemikálie neukládejte v dosahu dětí, nejlepší je mít tyto dětem nebezpečné prostředky uzamčeny zvlášť v uzamykatelné skříňce, u maličkých dětí stačí ukládat je ve vrchních policích a skříňkách, kam se dítě nedostane.

Mějte na paměti, že dětský organismus se snadněji regeneruje a šrámy a ranky se lépe hojí. Proto nepodléhejte panice, snažte se pro své dítě vytvořit bezpečný domov, vést ho k opatrnosti a samostatnosti. Dítě nepotřebuje takové rodiče, kteří ho vždy vodí za ručičku, ale ty, kteří mu ukáží, jak se chovat ve volné přírodě a jak předcházet zranění.

 

Foto: Freerangestock.com