Jak na úžeh a úpal

Čvn 15, 2012 | Rodina

Rtuť na teploměru popolézá každým dnem výš a výš, trávíme víc času venku, na sluníčku. A s námi i naše děti. Ale sluníčko není jen teplá náruč, je to také nepřítel. Může ublížit naší kůži, očím a celkově ohrozit naše zdraví i zdraví našich dětí. Hrozí nám především úžeh a úpal.

Příznaky u obou jsou velice podobné. Jedná se zejména o bolesti hlavy, pocity na zvracení, zvracení, závratě, malátnost, horká suchá kůže a někdy i křeče a bezvědomí. Rozdíl mezi úžehem a úpalem je v tom, že úžeh vzniká z pobytu na sluníčku s odhalenou hlavou a úpal vzniká většinou v uzavřených a horkých prostorách.

 

Jak předejít úžehu a úpalu?

Malé děti by neměly být vystavovány přímým slunečním paprskům vůbec. Jejich kůže je ještě hodně zranitelná, tenká a náchylná na podráždění. Proto chraňte svá miminka a malé děti kloboučky a bavlněnými čepičkami, nejlépe namočenými v chladné vodě, oblékejte je do světlého bavlněného oblečení. V horkých dnech, pokud nemusíte, nevycházejte mezi 10. a 15. hodinou ven. Pravidelně pijte a podávejte chladné a neutrální tekutiny také svým dětem. Postačí čistá pramenitá voda bez bublinek, nebo hořký vychlazený čaj. Příliš slazené nápoje vyvolávají větší žízeň a zatěžují organismus.

 

Co dělat, když dojde ke zdravotním problémům?

V takovém případě se snažte postiženého co nejdříve odvést do chladné, dobře větrané místnosti. Je dobré zabalit dítě do prostěradla nebo osušky namočené do vlažné vody, podat mu chlazený nápoj a uložit jej do klidu. Při bolestech hlavy podávejte studené obklady, při teplotách a bolestech je dobré podat také antipyretikum a analgetikum. Ve vážnějších případech navštivte pediatra.

Pobyt venku na sluníčku by měl být pohodový a příjemný, proto chraňte sebe a především své děti vhodnými opalovacími prostředky, dbejte na zchlazení organismu ve stínu a konzumujte chlazené nápoje.  Pobyt u vody si zpříjemněte i pobytem pod slunečníky.

 

Foto: Pixmac.cz