Letní čtení pro děti

Čvn 12, 2012 | Rodina, Životní styl

Ve vzduchu je téměř hmatatelná radost a kolem bublá nadšení, aby také ne, když brzy končí škola! Školáci a studenti už v červnu odpočítávají zbývající dny a uzavírají konečné známky na vysvědčení. Prázdniny se blíží a s nimi i spousta zábavy na sluníčku, dovolené, u vody, s kamarády…

Mnoho rodičů přesto už v polovině prázdnin musí poslouchat stále dokola starou známou větu „Ach jo, já se nudím!“

Čtení knih v době internetu a počítačových her ztratilo na své popularitě, což je určitě velká škoda. Zkuste tedy na léto dětem pořídit zajímavou knihu, která je zabaví ve chvilkách nudy a bude rozvíjet jejich zájem o čtení . My vám přinášíme několik tipů na knížky, které nejsou zatím tolik známé nebo rozšířené, ale stojí za přečtení.

 

Pro malé rošťáky a princezny

Jestli vaše dítko teprve dokončilo první či druhou třídu, okouzlíte je jistě krásně ilustrovanou knížkou. Milý příběh, nádherné obrázky, snadný a čitelný text, no a hlavně pořádnou dávku poznání nabízí knížky o plyšovém zajíčku-cestovateli Felixovi od Anette Langenové a Constanzy Droopové. Kniha v pevné vazbě obsahuje dopisy a malůvky od Felixe, který poznává svět, historii… K dostání je hned několik dílů, Dopisy od Felixe (svět), Nové dopisy od Felixe (historie), Dopisy v lahvi od Felixe (recepty pro šikovné kuchtíky a hospodyňky),  Felixi, kolik je hodin? (čas, hodiny), Felix na návštěvě u dětí z celého světa (kultura a život v cizích zemích).

 

Knihy pro starší holky a kluky (9-13 let)

Starší kluci už jistě propadli kouzlu dobrodružství, tak proč se do dobrého napínavého příběhu nezačíst?  Detektivní a dobrodružné knihy Thomase Breziny a nebo třeba Enid Blytonové mají mezi dětmi neuvěřitelný úspěch! Kniha Epic od Connora Kosticka pak počítačovým maniakům bude víc než blízká – děj se odehrává ve světě obrovské počítačové hry. Pro malé vtipálky je pak jako stvořená série knih Deník malého poseroutky (již 6 dílů), které se točí kolem Grega Heffleyho, který je právě ve věku, kdy už „přece není malé děcko“, ale ještě „naštěstí!“ není  žádný  „přihlouplý fousatý puberťák“. U čtení se jistě pobaví celá rodina.

Oblíbeným čtením dívek v tomto věku jsou různé romány o koních, baletu nebo tzv. tween romány, zabývající se různou problematikou – od stěhování a hledání nových kamarádů až k vypořádávání se se ztrátou někoho blízkého – jako jsou knihy od Karen McCombieové a Jacqueline Wilsonové. Holky, které zbožňují spíše akci, fantasy a dobrodružství, bude zajímat série knih Laura a dobrodružství Aventtery od Petera Freuda. Laura s bratrem a kamarády čelí nečekaným úkolům a překážkám, podaří se jí najít ztraceného tátu a splnit poslání obyvatel bájné země Aventtery?

 

Knížky určené teenagerům

Mezitím, co dívky se čtení většinou neštítí, kluky je někdy ke knize dostat pěkně těžké. Nejvíce jim učarujete fantasy a sci-fi knihami  (např. Eragon a jeho pokračování Eldest), detektivkami a horrory jako Předtuchy od Jude Wattsonové, nebo humoristickými příběhy (Nebuď takovej balvan, Tohle jsem udělal).

Dívčí čtení je pak ještě rozlišnější, od oblíbené upírské literatury (Twilight, Upíří deníky, Probuzená…) až k historickému románu. Relativní novinkou je kniha Zavržený od Beccy Fitzpatrickové, kterou v blízké době bude následovat pokračování, nebo kniha Kočičí holka od Thomase Breziny. Obě nás seznámí s dívkami s těžkým životním osudem, kterým se život ze dne na den obrátí naruby – jedna v sobě objeví kočičí geny a ta druhá se zamiluje do padlého anděla.

Trendem teenagerů je i anglicky psaná literatura – pro v angličtině zdatnější studenty je tu skvělá možnost si přes léto vypilovat gramatiku i slovní zásobu při čtení trilogie Hunger Games, přičemž první díl již byl zfilmovaný (v hlavní roli Jennifer Lawrence) a slaví obrovské úspěchy po celém světě. Hunger Games mají  v sobě kousek romantiky, hodně akce, témat k zamyšlení  i napínavý příběh.

 

Foto: Pixmac.cz