Stevia, sladké hubnutí

Čvn 19, 2012 | Jídlo, Krása, Zajímavosti, Životní styl

Lidi, kteří se snaží hubnout, můžeme rozdělit do dvou skupin. Jedna skupina má slabost pro tučné potraviny a ta druhá je pro změnu závislá na sladkém. Nic z toho není dobré. Obojí způsobuje nadváhu. Zvládnout své chutě je obtížné, přesto těm se závislostí na cukru svitlo na lepší časy. Díky Stevianě rebaudianě mají mnohem větší šanci zvládnout své hubnutí.

 

Co je Stevia?

Steviana rebaudiana je drobná tropická trvalka s bílými kvítky, jež je 300x sladší než bílý cukr. Dorůstá maximálně do výšky 50 – 100 cm. Stevii již několik stovek let využívali v Paraguai a Brazílii Indiáni jako prostředek k oslazení čaje a jako přírodní lék. Dnes ji můžete pěstovat doma i vy. Zakoupit si ji můžete v lepších zahradnictvích anebo na akcích, jaké pořádá např. FLORA Olomouc.

Stevia se do světa dostala již v 16. Století, díky výpravám Kryštofa Kolumba. Tehdy však neměla příliš šancí na přežití. Dnes je Stevia vyšlechtěná, a proto se z jejích sladkých lístků můžete těšit po celý rok, více let za sebou. Sklizeň se provádí 3 – 4x ročně.  A v čem tkví kouzlo Steviany?

 

Kouzlo Stevie

Tajemství Stevie není pouze v tom, že je 300x sladší než cukr. Jedna rostlinka dokáže v průběhu roku poskytnout v přepočtu až 50 kilogramů cukru. Stevia má naprosto shodnou chuť s bílým cukrem, přičemž neobsahuje ani jednu kalorii.

 

Kde koupím Stévii?

Používat můžete lístky stévie, jak čerstvé, tak i sušené. V obchodech se zdravou výživou, a také i v lékárnách jsou v současnosti dostupné extrakty, které můžete používat na vaření i pečení. Tam si vystačíte s pár kapkami.

 

Užití Stévie

Steviana je není skvělá pouze tam, kde chcete zhubnout bez obav a velkého omezování. Pomůže vám překlenout ty nejhorší chvíle při odvykání od sladkého. Jeden malý lístek vaši chuť na sladké rychle vyléčí. Nejen pro tyto vlastnosti je stevie dobrá a hojně se nyní využívá i v potravinářském průmyslu. Studie potvrdily, že Stevia je doopravdy velice prospěšná. Stabilizuje hladinu cukru u diabetiků, podporuje činnost slinivky břišní, stabilizuje krevní tlak, podporuje trávení, metabolismus, zvyšuje mentální aktivitu, snižuje únavu, zlepšuje stav únavového syndromu, snižuje chuť na tabák a alkohol, má antibakteriální a protizánětlivý účinek, pomáhá překonat zvracení, pečuje krásné o krásné zuby, urychluje hojení ran (bez jizev), zlepšuje stav akné, dermatitidy, ekzémů a strií.

 

Foto: Pixmac.cz