Tajemství šťastného manželství

Čvn 5, 2012 | Rodina, Životní styl

Když se vdáváme, je to s nadějí, že budeme spolu šťastně žít až do konce svých dnů. Jenomže to je poněkud naivní představa. Život je jak na houpačce, jednou je nahoře a jednou dole. I tam, kde se lidé sebevíce milují, jsou nuceni absolvovat různé životní nástrahy a úskalí. Jaké je skutečné tajemství dlouholetého manželství?

Existuje celá řada výzkumů, které se snažily rozluštit, co stojí za spokojeným a dlouhým partnerstvím. Studie se prováděly na mnoha párech po celém světě. V konečném výsledku vyšlo najevo, že tajemství šťastných párů tkví v pravidelných polibcích, k nimž dochází minimálně 6x týdně, společnému milování alespoň 2x týdně, vyřčení věty „Miluji tě“ alespoň 9x za 14 dní, společné večeře mimo svůj domov alespoň 3x za měsíc a společná dovolená alespoň 2x ročně. Ale pozor, podle průzkumu má každý zdravý a spokojený pár i jednu zdravou výměnu názorů týdně. Zajímavé nemyslíte?

Nejdůležitějším tajemstvím šťastného manželství je nejen brát, ale také dávat. Když manželství spadne do reálného života, kdy se musí potýkat s různými problémy, snadno se pak zapomíná na to, proč jeden toho druhého miluje. Celá řada párů díky své práci a dalším povinnostem nemá na sebe v průběhu roku čas. Dovolené je potom velmi těžkou zkouškou vztahu, protože již na sebe nejsou partneři zvyklí a neumí spolu konverzovat.

Společně prožité chvíle jsou tedy základem každého dlouhotrvajícího vztahu. Takové chvíle mohou v průběhu roku být návštěvy restaurací či hospůdek, kde si můžete uvolněně popovídat, zabavit se, setřást stres a odreagovat se. Dále to mohou být společné filmové večery, kdy buď jdete do kina anebo si svůj společný filmový večer můžete vytvořit doma. Společně prováděné práce vztah také utvrzují. Prázdniny jsou skvělé na to, abyste si připomněli, jak se spolu bavit, jak se máte rádi, proč jste se do sebe zamilovali a dali vztahu novou jiskru.

Přátelství je důležité. Tuto skutečnost dokládají studie, v nichž vyšlo najevo, že až 47 % dlouhodobých vztahů své manželství vybudovalo nejprve na přátelství, jež se později překlenulo do vztahu a manželství.

Další tajnou formulí šťastného manželství je čas pro sebe a vzájemná podpora v zájmech.

Nikdo nejsme dokonalý a každý máme své návyky, či zlozvyky. Jestli má být manželství skutečně šťastné, měli bychom člověka milovat takového, jaký je. Občas nad nějakým nešvarem přimhuřte oko.

Bez umění se omluvit a přijmutí nějakého kompromisu vám vaše manželství nejspíše dlouho nevydrží. Pozor, neznamená to neustále ustupovat, jen uznat svou chybu, pokud jste ji udělali.

 

Foto: Pixmac.cz