Vitaminů není nikdy dost

Čvn 5, 2012 | Jídlo

I když můžete mít pocit, že se význam minerálů a vitamínů v poslední době přeceňuje, opak je pravdou. Tyhle látky tvoří základní stavební kámen naší výživy a pokud jich má tělo dlouhodobě nedostatek, může docházet k závažným zdravotním problémům. Že vám ovoce a zelenina nic neříká? Zkuste vymyslet způsoby její úpravy tak, abyste si na ní pochutnali.

Léto a plná zahrádka čerstvého ovoce a zeleniny doslova vybízí ke konzumaci toho nejčerstvějšího. Ve stravě je důležitá pestrost, pokud tedy nemáte vyslovené favority, jezte všechno, co zahrada, případně prodejna zeleniny a ovoce nabízí. Pro ty, kdo mají problém do sebe nasoukat i ředkvičku, máme pár tipů na ovoce a zeleninu s největším obsahem vitamínů.

 

Brokolice a mrkev pro pohodu

Syrová brokolice je doslova bombou nabitou vitamíny. Obsahuje široké spektrum vitamínů řady A, B1, C, doplněné o kyselinu listovou a další pro tělo důležité látky. Podobně je na tom i mrkev, specialista na vitamín A, antioxidant nepostradatelný pro dobrý zrak i celkovou vitalitu. Jestli nechcete chroupat ani jeden z plodů v syrovém stavu, nevařte ho. Lepší je pokrájet ho na větší kousky a dát do odšťavňovače. Tento populární přístroj vymáčkne ze zeleniny i tu poslední kapku šťávy, u níž máte stoprocentní jistotu toho, že je přírodní a nedochucovaná. Do odšťavňovače můžete dát vše, zkombinovat suroviny dle chuti, výborná a osvěžující je kombinace mrkve, zázvoru a pomeranče. Výhodou tohoto přístroje je jeho praktičnost. Složíte ho kamkoliv do kuchyňské linky, ty moderní a kvalitní neudělají při práci nepořádek a slupky z ovoce a zeleniny se sbírají do plastového zásobníku. Jednotlivé díly navíc můžete mýt v myčce. Pokud jste se právě teď rozhodli, že si odšťavňovač pořídíte, sáhněte do ranku těch značkových. Možná zaplatíte o pár set korun víc, ale můžete si být jisti propracovaností přístroje do nejmenšího detailu a dlouhodobou funkčností. Vyhlášené jsou odšťavňovače Catler nebo odšťavňovače Philips, aktuální nabídka na internetu se u obou značek pohybuje už od zhruba tisícovky.

 

Jahody pro těhotné

Těhotné ženy mají zvýšenou potřebu vitamínů, důležitá pro správný vývoj plodu hlavně v počátečních stádiích těhotenství je kyselina listová. Pro nastávající maminky je proto důležitá konzumace jahod, kapusty nebo listového špenátu. Pochutnávat byste si ale měly na všem, co příroda nabízí, abyste zajistily svému vyvíjejícímu se potomkovi co nejkomplexnější výživu.

 

Foto: Freerangestock.com