Vyhřezlá ploténka nejen u sportovců

Čvn 26, 2012 | Rodina, Životní styl

I když by se mohlo zdát, že výhřezem ploténky trpí hlavně sportovci, není tomu tak. Bolest zad (s příčinou vyhřezlé ploténky) patří k vůbec těm nejčastějším bolestem. Vyhřezlá ploténka není pouze nemocí sportovců, ale také mladých maminek.

 

 

Proč trpí těhotné a matky?

V průběhu těhotenství dochází k celé řadě změn. Některé změny jsou ovlivněny hormony a jiné změnou fyziognomie. Záda jsou v tomto období abnormálně zatěžována, a pokud žena nemá správné držení těla a nabere víc kilogramů, je jen krok k vyhřeznutí ploténky. Negativní vliv má na tento stav i skutečnost, že žena má ochablé břišní a zádové svalstvo, které tak páteř nedrží. Někdy se stane, že problém se v těhotenství nastartuje, ale projeví se až po porodu, kdy je žena vržena do plného zápřahu a neustálého nošení stále těžšího dítěte. Velký nápor na záda je i přenášení kočárku a nepřirozené ohýbání. Negativní vliv na páteř má i nesprávná technika kojení a přebalování. To všechno pak může způsobit bolestivý výhřez meziobratlové ploténky.

 

Projevy vyhřezlé ploténky

Silná bolest v kříži, která vystřeluje do nohy (náprava je velice komplikovaná a zdlouhavá). Výhřez se může také projevit i tím, že se sehnete a už se zpátky nemůžete narovnat. Problémy mohou být až tak velké, že nemusíte cítit močový měchýř (vznikne inkontinence anebo naopak zadržování moči), či vám noha zcela ochrne.

 

Jak zabránit výhřezu ploténky?

Je důležité naučit se své dítě správně zvedat, i po porodu posilovat svaly a vyhýbat se zbytečnému přetěžování. K přetěžování zad dochází často i při tlačení kočárku, když je jeho rukojeť v nesprávné výšce. Rukojeť byste měly mít nad úrovní pasu, aby vaše lokty byly v pravém úhlu. Dbejte na výběr kočárku, nedívejte se pouze na design, ale také na to, kde s kočárkem budete jezdit. Kočárek by měl být lehký, dobře manipulovatelný, s nastavitelnou rukojetí a kolečky, s nimiž nebudete mít problém vlézt do výtahu, městské hromadné dopravy a podobně. Při zvedání dítěte "netahejte" dítě zády, ale nohami, které mají být mírně rozkročeny a pokrčeny, záda mají pouze roli páky. Nepřebalujte v postýlce! Pokud si nemůžete pořídit přebalovací pult, pořiďte si alespoň přebalovací desku, je to praktická levná věc a vaše záda vám poděkují.

A hlavně – neodmítejte pomoc a netahejte vše zbytečně samy! Svá záda budete ještě potřebovat.

 

Foto: Pixmac.cz