Známá neznámá echinacea

Čvn 29, 2012 | Bydlení, Životní styl

Kvete od začátku léta až do pozdního podzimu. Na zahrádce zaujme krásnou purpurovou barvou. Bylinka je podobná sedmikrásce kvete většinou až druhým rokem, ale je to trvalka. Proto se z ní budete radovat spousty let. Řeč je o třapatce nachové, neboli echinacee.

 

 

 

Kam rostlinku umístit, aby se jí dařilo?

Třapatka miluje světlá, slunci vystavená místa. Vyžaduje dobře vyhnojenou zem. V horkém létě jí dopřejte častější zálivku. Rostlinka je odolná, vydrží dlouho ve váze.  

 

Třapatka, to není jen dekorace

Se semínky echinacei si nekupujete jen základ pro dekoraci zahrady. Třapatka je především léčivou bylinkou. A léčivá je celá rostlinka včetně kořenů. Z třapatky se připravují čaje, tinktury, sirupy a odvary. Rostlinka má vliv na imunitu, kterou podporuje, pomáhá hojit záněty v těle i na kůži, afty a mluví se i o jejích protinádorových účincích. V lékárnách lze kopit také tobolky a tablety s extraktem z bylinky, pro děti jsou určená echinaceová lízátka.

Pro děti i pro dospělé je dobré rostlinku, především její květy, nasušit a v podzimním a zimním období plném nemocí z ní vařit čaj. Echinaceu můžeme doplnit sušeným šípkem, nebo jinou bylinkou a hotový čaj sladíme medem.

Semínka třapatky zakoupíte v prodejnách se semeny i v hypermarketech. I při plánovaném osázení větší plochy postačí jedno balení semínek, protože bylinky produkují spoustu odnoží a snadno se rozrůstají.

Echinaceu, neboli třapatku lze podávat také v těhotenství a při kojení. Nemá prakticky žádné nežádoucí účinky. Jediný problém může nastat u pylových alergiků. Ti by měli bylinku nejdřív vyzkoušet v menší dávce. V případě vyrážky nebo jiných problémů je potřeba bylinku vysadit.

Pro třapatku si vyberte pokud možno větší plochu. Bylinka vám vytvoří krásné purporové políčko, které bude chloubou vaší zahrádky. Mějte přitom na paměti, že rostlinky vyrostou až do výšky 180 cm!  Pěstování bylinky se daří také zahradnickým začátečníkům.

 

Foto: Pixmac.cz