Češi s řízkem v chlebníku

Čvc 31, 2012 | Jídlo, Zajímavosti, Životní styl

Slovní spojení Čech a dovolená jako by našlo synonymum ve spojení „řízek v chlebníku“ nebo „chléb s paštikou“. To platilo ještě do nedávna. Přestože i dnes kupní síla našich obyvatel většinou více či méně pokulhává za obyvateli jiných zemí, i český cestovatel si dnes dopřeje luxus v podobě oběda v restauraci, zajde si na originální pizzu nebo jiné krajové speciality. Čím to je?

 

V dnešní době se cestovní kanceláře předhánějí, která nabídne cenově lákavější pobyt pro své klienty a ceny jsou tak stlačeny na minimum. Lidé rádi využívají last minute akcí, a to i proto, že dovolené se v dnešní době neplánují tolik dopředu, ale řada zaměstnavatelů poskytuje svým zaměstnancům volno dle chodu firmy, často na poslední chvíli. Za ušetřené peníze si každý rád užije skutečný odpočinek. I pracovní nasazení zaměstnaných lidí je rok od roku vyšší, a tak si lidé na dovolené chtějí víc odpočinout, nebo ušetřený čas věnovat zajímavým výletům a návštěvám kulturních památek. Konzervy a další polotovary už proto neplní cestovní zavazadla našich občanů a Čech ve světě splývá víc s ostatními.

Finančně lépe situovaná klientela si naopak objednává pobyty all inklusive s ještě větším luxusem a neomezenými možnostmi.

I v současné době ale existují zarytí příznivci kempování a přípravy jídla na ohýnku nebo propanbutanovém vařiči. Ti se ale orientují víc na tuzemské kempy u našich rybníků a přehrad, případně jedou poznávat naše hory. Víc než o nutnost se jedná u takovýchto cestovatelů o styl života. Mnozí z nich rádi vyhledávají klidná místa, prostá lidí a aut. Ani spaní pod širákem s lety nevymizelo. Nachází si nové a nové příznivce především z řad mladých lidí.

Obecně se dá říct, že své příznivce mají jak české luhy a háje, tak luxusní dovolené se stravováním ve špičkových restauracích. Jen poměr jednotlivých skupin se poněkud změnil.

Hospodyňky nemusí týdny před naplánovanou dovolenou stát u kuchyňské linky a zavařovat, balit, chystat, aby jejich rodinky nezemřely na dovolené hlady. I ony si mohou během dovolené odpočinout a nabrat nové síly.

Určitě je z čeho vybírat a náš cestovatel se už nemusí nutit v zahraničí do zeleného řízku, který si přivezl z domova.

 

Foto: Freerangestock.com