Jak být dobrým rodičem

Čvc 24, 2012 | Rodina

Být rodičem je těžkým životním úkolem, jehož úspěšnost se mnohdy dozvíme až po spoustě let. Jako rodiče nemusíte znát na všechno správnou odpověď, některé otázky (a odpovědi) nám však mohou pomoci stát se dobrým rodičem.

 

 

Láska a náklonnost

Základem každého dobrého vztahu, a tedy i rodičovství, je láska a náklonnost. Říkat „miluji tě“ by se dětem mělo říkat velmi často, a to bez ohledu na jejich věk. Objetí, pohlazení a polibek vydá za všechny dary světa.

 

Naslouchání

Naslouchání je základním kamenem všech kvalitních vztahů. Chcete-li být dobrým rodičem, opravdu poslouchejte své děti. Je zcela logické, že nemůžete vnímat vše, co se v hlavě plné otázek urodí, ale měli byste si vždy vyhradit nějaký čas, kdy se jim budete věnovat a naslouchat jim.

 

Stanovte hranice

Je těžké říci NE, avšak říct dost, stačí nebo NE, není nic špatného. Děti potřebují zcela jasně vědět, kde jsou jejich hranice a co se stane, když je překročí. Neustupujte, nebuďte benevolentní, když už jednou stanovíte mantinely, musíte se jich držet i vy. Ustupování není dobré pro vás, ani pro vaše dítě. Dítě půjde vždy jen tam, kam mu dovolíte. Tento bod je velice důležitý pro jeho budoucnost.

 

Stůjte si za svým slovem

Stůjte si za svým slovem a za každých okolností dodržte to, co slíbíte. Stejně jako dospělý i dítě se vás bude snažit přesvědčit, aby dosáhlo toho, čeho chce. Použije k tomu všechny dostupné prostředky, které zná. Dětské zbraně jsou hlučné, plné argumentů, her na city i citového vydírání. Dítě velmi záhy zjistí, jaká je vaše největší slabina, a přesně na ni bude cíleně útočit. To vše jen proto, aby dosáhlo svého. A i když je to někdy vskutku těžký kalibr, stůjte si za svým slovem. Pokud zůstanete pevní jako skála, vzdá to. Jestliže povolíte, jeho tlak a požadavky se budou postupně zvyšovat. Dodržte však i pozitivní slib, jen tak ve vás může mít důvěru.

 

Chválení

Chválení dělá dobře i nám dospělým. Zvedá nám sebevědomí, ujišťuje nás, že děláme svou práci dobře a že v ní přes překážky máme vytrvat, motivuje nás to. Kritika se sice v poslední době nosí, ale zadupe nás do země, sráží na kolena, znechucuje, dělá nás nešťastnými, ponižuje a vede často k odevzdanosti a tupé lhostejnosti. Chvalte, chvalte, chvalte! Jestliže už musíte kritizovat, podejte to konstruktivně.

 

Sdílejte s dětmi činnosti

I když je toho na vás moc – práce, rodina, úklid domácnosti, domácí úkoly, přeci jen se snažte vyšetřit si nějakou tu chvilku, abyste mohli být s nimi a hráli si spolu.

 

Buďte spolu

Být spolu pouze v době plnění povinností nestačí, dítě s vámi potřebuje být i v době oddechu. Přečtěte si třeba společně knihu, běžte spolu do parku, kina či do knihovny. Nejde zde vůbec o peníze, ale jen o čas, kdy se propojíte s vaším dítětem.

 

Buďte vzorem

Děti potřebují někoho obdivovat. Pamatujte si, že budou zastávat takový styl, jaký žijete i vy.

 

Foto: Freerangestock.com