Jak ošetřit popáleninu od sluníčka

Čvc 19, 2012 | Krása, Rodina

Také milujete léto? Je to skvělé: modré nebe, krásné počasí, koupání na jezeře, chytání ryb, nebo ležení jen tak na pláži… Ano, to všechno k létu patří, stejně jako opalování. Bohužel, i když svou pokožku ošetřujete přípravky s ochranným faktorem, nosíte dlouhé rukávy, sluneční brýle i klobouk, může se vám stát, že se přeci jen spálíte. Co pak s tím?

 

 

Zákeřná popálenina

V prvé řadě je důležité si uvědomit, že byť vás trápí spálení od sluníčka, pořád je to popálenina, která se chová jako každá jiná, a proto je i stejně nebezpečná. Lehká popálenina představuje obvykle zarudlou kůži, která je na dotyk horká. Středně těžké popáleniny již jsou nejenže nepříjemné, ale i notně bolestivé. Na kůži se v této fázi mohou objevit dokonce i malé puchýřky, které svědí a praskají (je zde velké riziko infekce). Těžké popáleniny jsou vskutku ošklivé, kůže je tmavočervená až purpurová, mohou ji doprovázet puchýřky, zimnice, nevolnost, bolest hlavy, závratě a horečka. Tento stav je rozhodně vážný, a proto byste měli vyhledat odbornou pomoc.

 

Jak ošetřit lehčí popáleninu od sluníčka?

  1. Spálená kůže je teplá a vysušená, potřebuje tedy odvést teplo a přivést vlhko. O to se dobře postarají navlhčené ovesné vločky. Vytvořte směs z mletých vloček smíchaných se studenou vodou, kterou pak naneste na postiženou kůži.
  2. Nalijte na kůži plnotučné mléko, kyselina mléčná a tuk v něm obsažený mají totiž velice zklidňující vlastnosti. Ideální by bylo, kdybyste si vyrobili mléčnou koupel, do které byste se ponořili cca na 20 minut. Pak se pořádně opláchněte. Když není reálná koupel, tak na postižené místo rozprostřete v mléce namočenou gázu.
  3. Čistý med funguje jako přírodní antibiotikum, které se může užívat jak vnitřně, tak i zevně. Enzym, který se nalézá v medu, pomáhá s opravou poškozené pokožky a je skvělou volbou pro zklidnění pokožky.
  4. Čajové sáčky měsíčku anebo měsíčková koupel zbaví bolesti a pomohou zklidnit spálenou část těla.
  5. Koupel s jedlou sodou patří ke klasickým prostředkům pro léčbu popálenin a otoků způsobené žihadlem.
  6. Pokud jablečným octem polijete spálenou pokožku, uklidní se téměř okamžitě. Použít přitom můžete i čistý hadřík, který namočíte do jablečného octu a položíte jej na postižené místo. Užívejte tak dlouho, jak je potřeba.
  7. Skvělým léčivým prostředkem nejen na popáleniny je aloe vera, která zklidňuje, působí antisepticky i antibakteriálně a podporuje hojení poškozené pokožky.

 

Foto: Pixmac.cz