Koupání, plavání a vodní radovánky

Čvc 27, 2012 | Rodina, Životní styl

Se stoupající teplotou venku se vydáváme častěji k vodě. Za osvěžením, zábavou, sportem, prostě schladit svá těla a odpočinout si. Ať už si vyberete přírodní jezero, rybník nebo aquacentrum, myslete hlavně na svou bezpečnost a zdraví.

Koupání ve volné přírodě je většinou zdarma, nebo jen za mírný poplatek za vstup na pláž. Pokud zvolíte koupání na koupališti či v bazéně, něco si připlatíte. Je to ale vyváženo větším bezpečím a zkušeným personálem, který zasáhne v případě nebezpečí, ošetří drobná zranění a může také zachránit lidský život.

S kvalitou vody to není tak jednoznačné. Často i voda ve volné přírodě bývá kvalitní. Přesto bychom věnujte kvalitě vody v neplacených vodních plochách velkou pozornost. Tato voda obsahuje často řasy a sinice, které mohou vážně ohrozit vaše zdraví a zdraví vašich dětí. Nebezpečné jsou především sinice, které mohou vyvolat u citlivých jedinců alergické reakce, jako např. vyrážky, rýmu, záněty spojivek a slzení očí. Nebezpečí stoupá u dětí, které při koupání často nechtěně vypijí i určité množství vody. 

 

Jak identifikovat vodu obsahující sinice?

Při koupání s dětmi vybírejte místa, která jsou sledovaná hygienickými stanicemi. S výsledky odběrů vody se můžete seznámit např. na internetu. Přesto si prohlédněte vodu, ve které se hodláte koupat. Pokud voda tzv. kvete, je lepší od koupání upustit. S největší pravděpodobností obsahuje sinice. Lze udělat i jednoduchý test. Naplňte průhlednou láhev vodou, zazátkujte a nechte stát. Pokud se na hladině objeví zelené kousky, obsahuje voda sinice. Pokud je voda nadále celá stejně zakalená, sinice neobsahuje a je pro koupání bezpečná.

I v případě, že se koupete ve vodě, která sinice neobsahuje, je potřeba se po koupání ihned osprchovat čistou vodou. Snížíte tak možná rizika infekce. Řasy jsou méně nebezpečné, alergické reakce způsobují hlavně alergikům.

Děti a vodní hrátky patří k sobě. Je jen na nás, rodičích, abychom vybrali takové místo, kam se s dětmi budeme rádi vracet a odkud si přineseme krásné vzpomínky. Protože hry ve vodě a plavání patří k nejzdravějšímu sportu, jaký můžeme sobě i našim dětem dopřát.

 

Foto: mojefoto.net