Před vstupem do letadla

Čvc 17, 2012 | Životní styl

Léto je v plném proudu a vy už se nemůžete dočkat, až poletíte? Je jedno, jestli patříte mezi ostřílené cestovatele nebo sváteční výletníky. Víte, co byste měiy udělat ještě před vstupem do letadla? 

 

 

 

 

 1. Před odletem byste měli mít v prvé řadě v pořádku doklady (pasy, víza). Nezapomeňte, že od července tohoto roku musí mít svůj vlastní pas i nemluvňata!
 2. Dříve než odletíte byste měli absolvovat očkování určené pro cílovou destinaci.
 3. Zjistěte si informace o tom, na koho se v případě potřeby můžete v dané zemi obrátit (kde je konzulát, jaké jsou měnové předpisy a další relevantní informace).
 4. Seznamte se zákony cílové země.
 5. Kupte si cestovního průvodce. Naleznete v něm mnoho zajímavých a důležitých informací, mimo jiné třeba i kontakt na konzulát.
 6. Do letadla si nesmíte vzít tekutiny o větším objemu než 100 ml. Ty navíc musí být umístěny do uzavíratelného plastového sáčku, přičemž takto můžete mít v příručním zavazadle maximálně jeden litr tekutin.
 7. Informujte se u letecké společnosti ohledně možné maximální váhy zavazadel, počtu a možné maximální váze příručních zavazadel.
 8. Zařiďte si cestovní pojištění.
 9. Informujte se dva dny předem o přesném odletu letadla a také o přesném čase, kdy byste měli dorazit na letiště. Obvykle se doporučuje, abyste na letišti byli dvě hodiny předem.
 10. Před vstupem do letadla nejprve odbavíte svá zavazadla a vyřídíte si palubní lístek s číslem vašeho sedadla, pak absolvujete osobní kontrolu včetně kontroly příručních zavazadel. Na sobě byste neměli mít nic kovového, tedy ani přezku u opasku, kovové spony na botách a podobně. Dejte je do boxu na běžícím pásu. Po absolvování kontroly jdete ke své odletové bráně, kde čekáte na oznámení letu, až tak nastane, jdete k agentovi u brány a předáte mu palubní letenku. Po odbavení se vám palubní lístek vrátí a vy pak můžete dál pokračovat směrem k letadlu. Rodiny s malými dětmi mají při nastupování do letadla přednost. Na některých letištích do letadla jdete pěšky, na větších letištích vás obvykle k letadlu dopraví speciální letištní autobusy.
 11. Nastupte do svého letadla a usedněte na místo dané palubním lístkem. Příruční zavazadla přitom budete mít uložené v přihrádce nad hlavou. Nakonec se připoutáte a vyslechnete si instrukce týkající se bezpečnosti létání.

 

Letecké tipy:

 • Aby se vám cestovalo pohodlně, oblékněte si pohodlné a volné oblečení z přírodních materiálů.
 • Do letadla si vezměte raději jednu vrstvu navíc, protože je zde často klimatizace puštěna víc, než je zdrávo.
 • V průběhu vzletu i přistávání žvýkejte žvýkačku či cucejte bonbon, abyste lépe ustáli změnu tlaku a nebolely vás uši.

 

Foto: Pixmac.cz