Přestaňte plýtvat penězi za zbytečné potraviny

Čvc 26, 2012 | Jídlo, Peníze

Jsme doslova zahlceni reklamou. Všichni se snaží co nejvíce vydělat, a proto od rána do večera posloucháme, jak je ta či ona věc skvělá, převratná, a jak se bez ní neobejdeme. Ve skutečnosti se však ve většině případů jedná pouze o marketingový tah. Pod slibem zlepšení zdraví či zhubnutí lidé kupují něco, co prý momentálně jí i celebrity. Dotyčné hvězdy přitom pouze dostaly dobře zaplaceno za to, aby dané věci propůjčily svou tvář.

 

Které potraviny tedy patří do ranku zbytečných?

  1. Přesně takovou potravinou je kokosová voda, která by vám měla pomoci zázračně zhubnout. Vždyť ji přece pije i Madonna anebo Lady Gaga. Nutno říct, že kokosová voda není nic levného, ale díky dobré reklamě a několika vyfoceným celebritám, je doslova hitem. Jenomže, jak může pomáhat v hubnutí voda, která je plná přidaného nejen bílého cukru, ale často i umělých sladidel? Jakoby už tak sladkému kokosu přírodní složky nestačily.
  2. BIO potraviny jsou hitem. Sotva se na potravinách objeví označení BIO, ihned cena letí vzhůru. Bohužel smutnou realitou je, že ne každá takto označená potravina je vskutku BIO, často se jedná o marketingový trik, který využívá skulin v zákoně. Mnoho potravin má bližší popisky zcela nejasné. Myslet si, že tedy kupujete opravdu zdravou potravinu, je proto celkem ošidné. Vedle označení BIO potravina musí mít i číslo kontrolní organizace.
  3. Zeleninové šťávy (celer, zelí, řepa, mrkev), jsou v poslední době velkým hitem, protože vám pomohou s vaší důkladnou detoxikací a hubnutím. Jak lákavé. Jenže pokud nezměníte svůj způsob života a stále budete smažit, jíst tučná a sladká jídla, nepomůže vám nic. Navíc, jeden litr takové šťávy jsou někteří výrobci schopni prodávat i za 70 korun. Doma si přitom zeleninovou šťávu vyrobíte v odšťavňovači mnohem levněji.
  4. Sladidla jsou doopravdy naprostou zbytečností, kterou ve svém životě nepotřebujeme. Zákeřné je, že v poslední době čím dál více výrobců dává sladidla i tam, kde nemají absolutně co dělat a my je pak konzumujeme zcela nevědomě. Věřte, či nevěřte, naleznete je dnes dokonce i v mase. Proč to dělají? Sladká chuť nás láká, probouzí naše podvědomí, které si danou potravinu pak začne vynucovat (vzniká tak jistá závislost). Cukrem (glukózovo-fruktózovým sirupem) také výrobci kamuflují nižší kvalitu, horší chuť a menší výživovou hodnotu dané potraviny.
  5. Limonády a sirupy jdou ruku v ruce se sladidly. Ještě horší na nich je ta skutečnost, že obvykle neobsahují ani bílý cukr, ale jen umělá sladidla, která jsou pro lidský organismus vskutku nebezpečná. Víte, že jedna obyčejná 1,5 l oslazená minerálka představuje zbytečných 1300 KJ? Klasické sodovky pak mají 2000 KJ a více.
  6. Hotovky a zmražené polotovary, to je nešvar moderního světa. Zmatou žaludek, dostanou do vás obrovské množství kalorií (abyste si mysleli, že se jedná o zasycení) a do hodiny vám bude opět kručet v břiše. Kolem skutečné výživově hodnotné potraviny hotovka proletěla snad tryskáčem.

 

Foto: Pixmac.cz