Spánek pro zdraví

Čvc 12, 2012 | Rodina, Životní styl

Máte pocit, že chodíte spát pomalu se slepicemi, a přitom se ráno budíte s bolehlavem a kruhy pod očima z nevyspalosti? Příčina vaší únavy nemusí být v délce spánku, ale v jeho kvalitě. A na tu má vliv celá řada faktorů. Jak to udělat, abyste spali jako nemluvňata a ráno se budili vyspaní do růžova?

Pokud kouříte, pijete alkohol nebo se rádi najíte tučných jídel, měli byste na konzumaci všeho uvedeného zapomenout večer, když se pomalu chystáte do postele. Alkohol sice na první pohled vyvolává ospalost, spánek je ale trhaný a mělký, takže si při něm neodpočinete. Stejné je to s těžkým jídlem. Místo toho, aby organismus relaxoval, nutíte ho tučným a výživným jídlem k tomu, aby v noci pracoval – trávil.

 

Základem je vhodná postel a matrace

Pro zdravý spánek je důležité vybrat si vhodnou postel, kvalitní rošt a matraci. Vyhněte se levným obchodům s nábytkem a raději se uchylte do postelových speciálek. Nebudete odkázáni jen na výběr dle barvy nebo materiálu, odborníci vám tu i poradí, jaká postel a matrace by byla vhodná právě pro vás.

Postel by měla být robustní, stabilní, rozhodně není žádoucí, aby se při jakémkoliv pohybu rozkývala. Rošt je vhodnější lamelový, lépe se přizpůsobí vašemu tělu, navíc může být i polohovací.

Nějvětší vědou pro zdravý spánek tak zůstává matrace. Při jejím výběru se zaměřte na několik základních kritérií: výšku, rozměry, nosnost, tvrdost a samozřejmě cenu.

 

Výška matrace

Na výšce u matrace opravdu záleží. Američané vědí, proč jsou jejich matrace i 50 cm vysoké. Výška materiálu totiž lépe rozloží hmotnost, má mnohem lepší ortopedické vlastnosti a navíc víc vydrží. Pokud přemýšlíte, jestli si pořídit s partnerem jednu společnou matraci nebo dvě oddělené, volte raději druhou variantu. Matrace se snadněji otáčejí, méně se proleží a lépe větrají.

 

Jaké rozměry?

Samozřejmě musíte velikost matrace přizpůsobit své posteli, už při jejím nákupu proto přemýšlejte. Matrace by měla být o 10 cm delší, než je vaše výška a na šířku by měla mít minimálně 70 cm. Ideální je ale šířka 80 nebo 90 cm.

 

Unese mě?

Možná jste si toho nikdy nevšimli, ale každá matrace by měla být označena číslem udávajícím maximální hmotnost jejího uživatele. Pořídíte-li si matraci určenou pro lehčí spáče, než jste vy, riskujete, že se na ní dobře nevyspíte, navíc výrazně zkrátíte její životnost.

 

Tvrdší = lepší?

Už v obchodě se podívejte po štítku s číslem označujícím tvrdost matrace. Škála se pohybuje v rozmezí 1 – 5, přičemž jedničkou jsou označeny ty nejměkčí matrace určené pro děti. Nejvíc modelů najdete ve stupni 3, který je vhodný pro většinu lidí. Pokud máte jakékoliv zdravotní problémy (např. skoliózu páteře, ortopedické potíže apod.), konzultujte tvrdost matrace se svým lékařem.

 

Cena není vše

I když nemáte peněz na rozhazování, neměla by být cena tím hlavním kritériem, podle nějž se rozhodujete o nákupu matrace. Poptejte se mezi známými, u lékaře, na internetu, který výrobce má nejkvalitnější zboží. Vždy hledejte dobrý poměr mezi kvalitou a cenou, u tak objemného zboží, jako jsou matrace, oceníte i doplňkové služby, jako je doprava zdarma. Třeba internetová prodejna Matracín nabízí i odvoz staré matrace a její ekologickou likvidaci. A ekologický aspekt by v době třídění odpadů a používání šetrných plastů rozhodně neměl být zanedbatelný.

 

 

Foto: Matracin.cz