Děti a nezbytné doplňky k vodě

Srp 1, 2012 | Rodina, Životní styl

Slunce pálí, děti nemusí do školy, protože jsou prázdniny. Pokud počasí přeje, vašim dětem uděláte největší radost výpravou za koupáním a vodními radovánkami. Co ale vzít sebou, aby vám nic nechybělo?

Musíte rozlišovat, zda volíte koupání kryté (bazén, aquacentrum) nebo koupání pod širým nebem (koupaliště, přehrada, rybník, jezero a další vodní plochy).

 

Koupání pod střechou

Pro koupání uvnitř, tzn. bazény a krytá aquacentra, vystačíte s osuškou, hračkami do vody menších rozměrů (abyste nepřekáželi ostatním návštěvníkům), plavkami a hygienickými prostředky, jako je sprchový gel, šampon a další. Pro děti, které ještě neumí plavat, přibalte podpůrné pomůcky, jako je např. kruh na plavání. Drobné občerstvení většinou nemusíte nosit sebou, protože kryté bazény a aquacentra jsou na návštěvníky, kteří při vodních hrátkách vyhládnou, dobře připraveny. Stačí si přibalit přiměřený obnos na menší oběd, svačinku nebo jen na zakoupení nápojů.

 

Plavání v přírodě

Při koupání v přírodě můžete přibalit nafukovací člun či matračku pro dítě, nezapomeňte ani na vhodnou podložku na ležení. Tou může být deka, speciální rohož nebo samotná osuška.  Podpůrné pomůcky pro plavání, kterými jsou nafukovací rukávky, vestičky, kruhy do vody a různé nadnášecí pásky a desky, by měly být samozřejmostí i u dětí, které si již částečně osvojily umění plavání. To proto, že ve vodě, která nemá pevné dno, může být prohlubeň nebo jiná nástraha a dítě se může leknout, uklouznout nebo upadnout. Myslete ale na to, že se nejedná o záchranné pomůcky, ale jen o předměty podporující plavání. Dítě nikdy nespouštějte z očí! Malé dítě snadno ztratí v nafukovacím kruhu stabilitu a převáží se. Hlavička, která je u dítěte k poměru ostatního těla mnohem těžší, se tak může snadno ocitnout pod hladinou a dítěti hrozí utonutí.

Přibalte také vhodné ochranné prostředky proti slunci (gely, krémy, oleje), sluneční brýle a pokrývku hlavy. Pro děti volíme dětskou kosmetickou řadu, která je šetrnější k dětské pokožce, neobsahuje alergenní látky a bývá opatřena vyšším faktorem. Voděodolné přípravky jsou pro děti nejlepší, protože prťata nevydrží dlouho dělat jednu věc. Běhají z vody na břeh a naopak. Jejich pokožka je víc choulostivá, než pokožka dospělých.

Pokud se vypravíte s dětmi do volné přírody, měli byste myslet také na vhodné obutí do vody. Zabráníte tak zranění dětské nožky o střepy, ostré kameny nebo další předměty pod hladinou. U velmi malých dětí je vhodné přibalit slunečník nebo jinou sluneční clonu, aby váš potomek měl na břehu stálý stín. Přiberte vždy tekutiny, pokud možno neslazené a neperlivé vody. Malá svačinka přijde vašim malým vodníčkům také k duhu. Volte trvanlivé potraviny, jimž slunce a vysoké teploty neublíží. A pokud se chystáte u vody strávit delší dobu, můžete u větších dětí přibrat společenskou hru. I dítě, které už např. „člověče nezlob se“ tolik nebaví, často neodolá ke hře této jednoduché společenské hry v písku na pláži.

Ať ve volné přírodě, nebo pod střechou, užijte si se svými dětmi koupání v klidu a pohodě. Myslete na jejich bezpečnost, dítě vždy ve vodě doprovázejte, odrostlejší děti mějte ve svém zorném poli. Nepřeceňujte své síly ani schopnosti svého dítěte. Jen ty vodní radovánky, z kterých se ve zdraví vrátíte, zůstávají radovánkami a přinášejí krásné vzpomínky i do budoucna.