Budeme vycházet ze základního předpokladu, že všechny houby, které máme v košíku, jsou jedlé a výtečné (jak říká atlas Piláta a Ušáka). Naším úkolem už je pouze zaskvět se jako dobrá kuchařka a šikovná hospodyňka, která houby dokáže na stůl podávat tak, aby pokaždé chutnaly jinak (ale vždy dobře) a aby z nasbírané lesní úrody nepřišlo nic nazmar.
Přinášíme několik tipů na pokrmy z hub.
Kyselka z hub
Asi litr a půl pokrájených pevných hub dáme vařit do dvou litrů vody. Přidáme tři větší bobkové listy, pět kuliček pepře a nového koření a sůl. Asi po 15 minutách varu zalijeme smetanou (může být i zakysaná), ve které jsme rozmíchali čtyři lžíce hladké nebo polohrubé mouky. Necháme projít var. Když je omáčka hustá, přilijeme mléko nebo vodu. Je-li řídká, přidáme rozmíchanou mouku. Vyndáme koření a mimo plotnu doladíme cukrem a octem (nebo citronem) na příjemně sladkokyselou chuť. Podáváme s novými bramborami nebo s houskovým knedlíkem, větším jedlíkům můžeme ke kyselce uvařit ještě vejce na tvrdo.
Varianta: Místo bobku a pepře a nového koření dáme s houbami vařit hrst jemně pokrájeného kopru.
Přírodní řízek
Klobouky bedel jemně popepříme a obalíme v hladké mouce. Zprudka opečeme na oleji nebo na sádle. Zlatavé necháme okapat z omastku, jemně posolíme a horké podáváme s krajíčkem chleba jako teplý překrm nebo jako pochoutku pro houbové nedočkavce.
Varianta: Opečené bedly posolíme, podlijeme horkou vodou, přiklopíme poklicí, dvě tři minuty dusíme. Pak šťávu dochutíme worčestrem. Jíme s chlebem, který si namáčíme v houbové šťávě.
Letní rizoto
Podle počtu strávníků uvaříme rýži, a klidně stačí třeba z varných sáčků. Než se uvaří, připravíme zelenino – houbový základ. Na oleji zesklovatíme cibulku, pak přidáme na proužky nakrájenou zelenou papriku, nakrájené houby, rajčata a nasekaný česnek. Když jsou zelenina a rýže měkké, smícháme dohromady a dochutíme solí. Podáváme posypané strouhaným sýrem.
Poznámka: Pokrm bychom mohli připravovat v jednom hrnci. Ale časově by se to neurychlilo a existovalo by reálné riziko připálení, které oddělenou přípravou eliminujeme.
Ladíkovy václavky
Václavkám uřežeme hlavičky a necháme „překulit“ varem. Cibuli nakrájíme na půlkolečka a rovněž převaříme. Do vyvařených sklenic dáváme vrstvy václavek a vrstvy cibule. Navrch položíme kolečko syrové mrkve. Houby zalijeme nálevem, zavíčkujeme a 25 až 30 minut sterilizujeme.
Nálev: 1 a 3/4 l vody, 0,5 l octa, 20 dkg cukru, 2 polévkové lžíce soli, 20 kuliček černého pepře, 10 kuliček nového koření, 4 bobkové listy, 1 polévková lžíce hořčičného semínka.
foto: Pixmac.cz