Jak se chovat v lese? Ideální by bylo jako u sebe doma

Srp 13, 2012 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

„Haló, kde jste? Uuuu! Tady jsme! Uuuu! Uuuu! Jste tu? Uuuu…“ Tak popsal chování „měšťáků“ v lese režisér Jaroslav Papoušek v nesmrtelném filmu Ecce Homo Homolka. I když film neztratil na aktuálnosti, právě scéna v lese v současné době působí trochu schématicky: pokřikování a juchání houbařů není současný model závadového chování v lese. Na počátku 21. století nás v lesích trápí závažnější problémy.

 

Čtyřkolky a „teréňáky“

Možná se to stalo i vám: Jdete po horské lesní cestě (případně tlačíte kočárek, vedete děcko) a náhle se kolem vás s hřmotem přežena skupina „pánů v nejlepších letech“ na čtyřkolkách. Nebo smečka pubescentů na krosových motorkách. Sotva se vzpamatujete a zanadáváte, že by se s tím mělo něco dělat a kde je policie, už jedou zpátky. Zbyde po nich jen (s odpuštěním) smrad a lesní oraniště. Majitelé čtyřkolek a terénních motorek vyhledávají jen členité lokality: nižší partie horských lesů, okolí přehrad, rozhleden… I když prokazatelně přestupují zákon a přírodě objektivně škodí, skutečně v současné době asi neexistuje síla, která by se jejich závadovým chováním zabývala, natož se mu snažila zamezit nebo je dokonce trestala.

 

Lesík za domečkem je „ničí“

Je to obrázek z mnoha míst: satelitní vesnička na kraji lesíčka. Barevné domečky jak pro šmoulí rodinky, lucerničky nad vchodem, trávníčky jako biliárové sukno… A v lesíčku: kupy shnilých jablek, rozpadlé krabice s magnetofonovými kazetami a časopisy, 98 petek na hromadě a dalších 765 roztroušených volně v háji. Desítky starých kompotů, sanitární odpad, staré kočárky, roztrhané deky, stavební suť, polystyren. Kam také pořád s domovním odpadem, že? Člověk se potom nediví, že si děti ze satelitních vesniček nemohou chodit hrát do lesíčka za domem, jak by bylo normální, ale že jsou pro ně budována sterilní dětská hřiště podle hygienických norem Evropské unie. Přece si nebudou hrát v tom nepořádku!

 

Táborníci na všechno nestačí

Neodklizené polomy, suché klestí, spadlé soušky… Kolem nekosených pasek bují křídlatka, která už dávno zapudila maliníky a ostružiníky. Majitelé a správci lesů nestíhají, nechtějí, nemohou udržovat lesy v pořádku? Nebo odtěží jen ekonomicky lukrativní dřevní hmotu a o zbytek ať se postará pánbůh nebo matka příroda?  Kdeže jsou ti ladovští hajní, kteří honili z lesa babky sbírající klestí? Dnes je les od soušek vyčistěn jen v okolí nějakého dětského stanového tábora. Majitelé se sice tváří přísně, ale jsou za ty mravenečky rádi. A tak obvykle přimhouří oči, když najdou čerstvý pařízek „důmyslně“ zamazaný hlínou. Chápou, že na slavnostní oheň klestí nestačí.

 

Foto: Pixmac.cz