Kdy nakupovat školní pomůcky pro nastávající školáky?

Srp 29, 2012 | Rodina

Toto je otázka, která trápí mnohé rodiče nastávajících prvňáčků na konci prázdnin. Přitom v dnešní době, kdy jsou obchody a nákupní centra doslova „napěchovány“ spoustou papírnického zboží je toto otázka zbytečná.

Většina škol má svůj vlastní požadavky na žákovu výbavu. Základní školy často přistupují k hromadnému nákupu základního vybavení, např. sešitů, výtvarných potřeb, podložek atd. pro své žáky. Rodiče potom jen zaplatí část vynaložených prostředků právě pro jejich potomka. Základní škola o tom většinou včas informuje rodiče, aby předešla jejich zbytečným nákupům a výdajům. Ale ani rodiče dětí ze škol, kde tento hromadný nákup neprovozují, si nemusí zoufat a nakupovat vše, co vidí.

Důležitá je kvalitní školní aktovka nebo batoh, nejlépe s vyztuženými a anatomicky tvarovanými zády, vyztuženými popruhy a bezpečnostními prvky, jakými jsou blikačky a reflexní pásky. Dětská páteř se ještě vyvíjí a nesmí být přetěžována, proto je důležitá také váha. Ta by měla být co nejnižší. Přesto by aktovka nebo batoh měly mít pevné a stabilní dno. Školní zavazadlo by mělo mít víc než jeden oddíl. Děti si do školy nosí svačinu, která by neměla být uložena mezi školní pomůcky. Dále můžete nakoupit dostatečné množství tužek všech tvrdostí. Ty mají nízkou pořizovací cenu a hodí se vždy. Pero zatím není potřeba kupovat, protože všichni malí prvňáčci začínají psát tužkou a školy si často určují typ pera, kterým má posléze školáček psát. Můžete zakoupit gumy, pastelky, a pokud vás škola neinformuje jinak, stačí vodové barvičky a fixy.

Se zbytkem je vhodné počkat, až začne školní rok a seznam potřeb bude kompletní. V prvních dnech jistě budete muset navštívit papírnictví. Není důvod nepočkat. Malého školáčka dovybavte úborem do hodin tělesné výchovy a přezůvkami. Obuv vždy volte s bílou podrážkou. Dnes jsou školy modernizovány a černé podrážky žákům často zakazovány, protože zanechávají černé pruhy na podlaze.

Nesnažte se nakazit svým stresem svého potomka. Jistě i bez hromad voňavých gum, složek, fasciklů, razítek, per, nůžek, pravítek a dalšího pro malého školáka zatím většinou nepotřebného sortimentu zboží bude vstup do školy pro dítě něčím slavnostním, krásným a neopakovatelným. Na nákupy budete mít ještě dostatek času.

 

Foto: Pixmac.cz