Nožky jako v bavlnce

Srp 3, 2012 | Rodina, Životní styl

Nohy nás nosí celý život. Je proto třeba, abychom se o ně dobře starali a poskytli jim vhodné obutí. To platí již od útlého věku, od prvních krůčků našich nejmenších. Většina dětí se rodí se zdravýma nohama, přesto již při nástupu do první třídy základní školy pediatři sledují nárůst deformit nohou u dětí. Na vině je většinou špatná obuv.

Mnoho rodičů v dnešní době, kdy se ceny v obchodech zvyšují, přemýšlí, jak ušetřit. Je dobré vypustit lízátko denně, nebo zákusek, ale na obuvi pro nás a především pro naše děti bychom šetřit neměli.

 

Pro nejmenší děti větší bota

Často se stává, že děti po sobě botičky tzv. dědí. Z čeho vyroste jeden sourozenec, to donosí druhý, nebo si maminky předávají obuv a oblečení mezi sebou. To lze připustit u oblečení, obuv by ale mělo mít každé dítě svou, nově zakoupenou. Především proto, že zdravá nožka v botkách po dítěti, které např. sešlapovalo obuv do strany, se většinou přizpůsobí botě, nikoli bota noze. A malér je na světě. Děti, které začínají chodit, nemusí mít denně jiné boty. Je ale nutné, aby měly vhodnou obuv. Ta by měla odpovídat velikosti chodidla a v přední části by měla mít tzv. nadměrek 10 až 15 mm pro napínání prstů při chůzi a růst chodidla. Dětem roste noha rychle a může se stát, že za sezonu musíme vystřídat dvě velikosti obuvi.

 

Bota musí pasovat a dýchat

Správná obuv by měla na noze sedět, obepínat ji. Neměla by mít střih do špičky, který stlačuje palec k ostatním prstům. Tím se prstíky dítěte deformují. Ideální obuv pro děti má dostatečně prostornou kulatou špičku. Obuv nesmí být ani moc široká, protože by nožka sklouzávala a prsty by narážely do přední části obuvi.

Nejvhodnější je obuv z přírodní usně, která se přizpůsobí tvaru nohy, je prodyšná, měkká a absorbuje přebytečnou vlhkost. Dětem se nohy často potí víc než dospělým, a proto by měla mít dětská obuv savou stélku. Čím mladší dítě je, tím bychom se měli zaměřit na obuv s dostatečně tuhým a vysokým opatkem, který nohu fixuje. Malým dětem je nejvhodnější kupovat obuv kotníčkovou. Tím zajistíme stabilitu nožky. Nepodléhejte módním trendům, krásným balerínkám v miniaturních velikostech. Zapomeňte také na obuv na podpatcích pro malé slečny! Dětské chodidlo by s podpatky nemělo přijít do styku ani na krátkou dobu.

 

Když už vhodnou obuv vyberete, nechte svého potomka, aby si ji důkladně vyzkoušelo a prošlo se v ní po prodejně. Pozorujte ho, zda mu bota sedí, nepadá mu z nohy a zda dítě nemá při chůzi problémy.

…Dbejte, aby vaše dítě prošlo svým životem se zdravýma nohama. V kvalitní obuvi se mu to jistě podaří.

 

Foto: Pixmac.cz