Stalking – Jako štvaná zvěř

Srp 30, 2012 | Zajímavosti, Životní styl

Jistě jste to již zažily, ten nepříjemný pocit v zádech, že vás někdo sleduje. Ohlížíte se za sebe a raději zrychlujete krok. Sotva se pak za vámi zavřou dveře domu, padá vám kámen ze srdce, nejspíš se vám jen něco zdálo… A co když ne?

V Česku je podle posledních průzkumů každý sedmý Čech obětí stalkingu. Je přitom jedno, zda jste žena, či muž. Stalking totiž provádí ženy i muži z jakéhokoliv sociálního prostředí, jakéhokoliv vzdělání a v jakémkoliv věku. Cože ten stalking vlastně je?

 

Jako kočka a myš

Stalking je označení, které se původně používalo pouze v lovecké hantýrce, situace je však podobná, takže byla ze zvířecího světa přenesena i do světa lidského. Stalking totiž v překladu znamená pronásledování, slídění, stopování a obtěžování oběti, kterou si tzv. stalker dopředu vyhlídl. Nejhorší na tom je, že předejít pronásledování lze jen stěží, stalkera totiž nemusíte vůbec znát.

 

Kdo je stalker?

Stalking známe nejvíce asi díky médiím, kde se často píše o šílencích, kteří pronásledují různé známé a slavné osobnosti. S některými celebritami to bohužel nakonec nedopadlo zrovna nejlépe. Pronásledovány však nemusí být pouze hvězdy, stalking může potkat každého z nás. Stalkeři jsou totiž nejčastěji zhrzení bývalí partneři, kteří stále doufají v návrat své lásky. Pronásledovat vás může i zcela neznámý člověk, který dostane vnuknutí, že právě vy jste ten pravý, a proto vás musí mít stůj, co stůj. Stalkeři mohou být i domnělí přátelé.

 

Nepodceňujte stalking, je to nebezpečné

Pronásledování oběti se postupně stupňuje a dotyčné oběti se doslova mění celý život.  Stalker je mu neustále za patami, chodí za ním do práce, na nákupy, za zábavou, bombarduje ho telefonáty (klidně i 30x za den), píše mu denně tisíce emailů, desítky dopisů a neostýchá se obtěžovat i jeho známé, rodinu a zaměstnavatele. Je jen krok od toho, aby své oběti vyhrožoval, ničil, špinil a způsoboval problémy jak v práci, tak i v jejím osobním životě. Oběť je proto ve velkém presu a stalking se na ní začne projevovat psychosomaticky. Pronásledovaný člověk na stalking doplácí i finančně. Stalker totiž svou oběť nejen sleduje a obtěžuje, ale často se k ní vloupává, krade a ničí její majetek. Ostatně není nic horšího než zhrzený stalker, který se rozhodne pomstít a svou oběť zničit. Takový se pak nezastaví ani před úmyslným ničením majetku anebo zabíjením domácích mazlíčků. Odtud už je jen malý krok k vraždě. Nepodceňujte proto stalking a braňte se!

 

Jak se ubránit stalkingu

Rozhodně si nemyslete, že když budete stalkera ignorovat, tak jej pronásledování po čase přestane bavit. Je zcela běžné, že stalkeři nedají pokoj více než deset let. Naučte se říkat NE a nepřijímejte dárky pouze ze zdvořilosti!

Jestli již máte „svého“ stalekera, v prvé řadě změňte své pravidelné návyky.  Z domu vycházejte jen s doprovodem, který bude o všem obeznámen. Vždy mějte nouzový plán. Noste při sobě legální ochranné prostředky (alarm, pepřový sprej a mobil). Veškeré pokusy o kontakt dokumentujte (kdy, kolikrát za den, co atd). Proč? To proto, abyste se mohli bránit. Právně můžete vymoci zákaz jeho přiblížení, zažalovat ho, dostat ho před přestupkovou komisi anebo se domoci jeho zatčení.

 

Foto: Pixmac.cz