Úrazy na konci léta

Srp 24, 2012 | Rodina

Léto patří k obdobím s nejčetnějším výskytem úrazů u dětí. A právě závěr léta je, co se týče úrazovosti, nejdramatičtější. Je to tím, že rodiče ztrácejí svou ostražitost a děti připravující se na opětovný vstup do škol a školek jsou divočejší a léto si chtějí ještě užít. Večer se již začíná dřív stmívat a večerní hrátky, na jaké byly děti zvyklé na začátku prázdnin, jsou o to víc nebezpečné.

I voda v přírodních koupalištích je studenější a při plavání hrozí křeč a utonutí. Navíc je většina vodních ploch na konci prázdnin již zamořená sinicemi, které mohou vážně ohrozit zdraví.

Kontrolujte své děti, aby např. při cyklistice, skateboardu, in-line bruslení atd. nosily ochranné pomůcky. Zlomeniny, odřeniny a další zranění, která jsou nepříjemná a bolestivá i na začátku prázdnin, zasahují potom do školní docházky. Pro děti jistě není příjemné chodit každý den do školy o berlích nebo s ortézou. A proto je ostražitost a opatrnost na místě.

Přestože slunce již tolik nepálí, i na konci srpna je ještě poměrně snadné se pořádně spálit. A tak dbejte na to, aby vaše děti používaly vhodné ochranné prostředky proti slunci.

V lese i na louce dejte pozor na jedovaté hady, především zmije, které se vyhřívají na sluníčku. Účinek jejich jedu je u dětí silnější. V případě uštknutí ihned přivolejte pomoc. Do lesa obouvejte dětem vysokou gumovou obuv, předejdete tím nejen uštknutí, ale snížíte také možnost přisátí klíštěte.

Procvičujte s dětmi pohyb ve městě a přecházení silnic. Děti rozdováděné prázdninami nyní nedávají takový pozor na auta, jako tomu bylo během pravidelné školní docházky. Již brzy budou opět docházet do škol a mnohé z nich budou přecházet silnice denně samy. Úrazy způsobené automobily jsou nyní velmi časté a mají velmi těžký průběh. 

 

Užijte si konec prázdnin společně s vašimi dětmi v pohodě a ve zdraví.

 

Foto: Freerangestock.com