Vaříme z luštěnin: chutně, zdravě, hospodárně

Srp 10, 2012 | Jídlo, Životní styl

Jestliže si naše rodina zvykne na luštěniny, je to dobré. Ale jestliže si luštěny dokonce oblíbí, máme vyhráno. Z luštěnin je možno připravit bezpočet chutných a zdravých jídel teplé i studené kuchyně. A navíc – základní druhy jsou nesmírně levné, takže oběd pro celou rodinu se častokrát vejde do pár desetikorun. Jak nakládat s luštěninami v kuchyni?

Nejběžnější luštěniny u nás kuchyňsky zpracovávané jsou hrách (žlutý, zelený, loupaný, neloupaný), čočka (velko a malozrnná, různé barvy), fazole (bílé, barevné, velké a malé), cizrna (alias římský hrách), sója.

Luštěniny jsou suché plody. To je výhoda, protože se dají dlouho skladovat (v suchu). Aby se vařily kratší dobu, namáčejí se luštěniny před přípravou na pár hodin do studené vody. Ve starších kuchařkách se doporučovalo přidat do vody trochu jedlé sody. Podle současných poznatků soda luštěniny nutričně znehodnocuje. Když luštěniny zapomeneme namočit, alespoň je vaříme v tlakovém hrnci.

 

Dokážeme si poradit

  • Do luštěninových polévek přidáme ke konci varu nakrájenou kořenovou zeleninu, cibulku a trochu světlé jíšky nebo ovesné vločky (nahradí jíšku). Solíme, až když je luštěnina měkká. Kořeníme většinou česnekem a majoránkou nebo tymiánem (bílé fazole).
  • Jestliže luštěninu mírně rozvaříme a přidáme do ní sůl a osmaženou cibulku, vzniknou luštěninové kaše. Je zbytečné zahušťovat je moukou, stačí odpařit vodu.
  • Chutná jsou jídla typu šoulet – luštěninu smícháme s osmaženou cibulkou (česnekem) a vařenou obilninou (kroupy, vločky, rýže).
  • Bývá zvykem luštěniny podávat s masem nebo s vejcem.
  • Cizrna je lahodně nasládlá, máslové konzistence. Je báječná do polévky, šouletu, s rajčaty, cibulí a paprikou, do karbanátků. Rozšlehaná s olejem a česnekem tvoří základ arabského humusu.
  • Barevným fazolím nejlépe svědčí „gulášová fazona“, bílé fazole se upravují s rajským protlakem nebo na sladkokyselo (zahuštěné jíškou a se špetkou tymiánu).
  • Z fazolí nebo z čočky můžeme připravit studený salát. Postupujeme jako u bramborového salátu.
  • Rozemletá vařená luštěnina, cibulka a hořčice – to je docela dobrá pomazánka na celozrnné pečivo pro hospodyňku na redukční dietě (například dělená strava).
  • Jakoukoliv zbylou luštěninovou kaši (studenou) použijeme jako základ pro karbanátky – stačí přidat strouhánku a vejce, podle zvyku okořenit a osmažit. Když k nim podáme „hedvábnou“ bramborovou kaši, děti nám utrhají ruce, jak budou žadonit přídavky.

 

Náš tip: Alaburky

Sójové boby tak deset hodin máčíme. Pak osušíme v utěrce, rozprostřeme na suchý plech a upražíme v troubě při asi 200 stupních. Proces je třeba hlídat, aby měl výsledný produkt medovou barvu, byl suchý a křupal, ale nebyl spálený (hnědý). Domácí alaburky jsou zdravým mlsáním – plně nahradí tučné buráky.

 

Foto: Pixmac.cz