…brzy přiletí čáp

Zář 27, 2012 | Rodina

Očekáváte narození druhého potomka a nevíte, jak na to připravit starší dítko? Jak zajistit, aby starší dítě přijalo malého sourozence a byly nastoleny dobré sourozenecké vztahy? Nezapomínejte na to, že právě teď se budou tvořit rodinné vztahy přetrvávající často spoustu let.

Mluvte s dítětem otevřeně. Informujte ho, že brzy do rodiny přijde malá sestřička nebo bratříček. Že sice ze začátku bude potřebovat víc péče, ale starší dítě budete mít stále rádi. Naopak, bude to právě on nebo ona, který mámě pomůže, když bude chtít, s péčí. Vždy bude starší sestrou nebo bratrem, tím moudřejším, rychlejším a zkušenějším. Dovolte mu, aby vás doprovázel na nákupy, radil s výběrem oblečků pro očekávané miminko. Přejděte jeho neumělý vkus pro krásu a klidně kupte košilku s křiklavými obrázky, která se vám vůbec nelíbí. Starší sourozenec bude hrdý na to, když posléze malému miminku oblečete právě jím vybrané oblečení na společnou procházku. Posílí to jeho pouto k miminku.

 

Věnujte se oběma

I po narození druhého dítěte, kdy jste unaveni a nevyspaní, si najděte pravidelnou chvilku na staršího sourozence. Dejte mu vědět, že ona půlhodinka nebo hodinka, nejlépe večer před spaním, patří právě jemu. Hrajte si s ním, vyprávějte, dívejte se na pohádku. I starší dítě musí vědět, že ho máte stále rádi, milujete ho a dokážete ho vyslechnout. Nenuťte ho, aby vám starší potomek pomáhal s péčí o malého sourozence, pokud sám nechce. Když projeví zájem, dovolte mu, aby donesl olejíček, pomohl s přebalováním nebo vozením kočárku. I dítě, které dosud není zralé k samostatné péči o miminko, se rádo chopí pod vedením rodiče kočárku a s pomocí mámy vozí svého malého sourozence. Dává mu to pocit důležitosti.

Hodně ho chvalte za poskytnutou pomoc. Nedejte mu znát, pokud vás jeho snaha zdržuje. Zapojujte ho do přípravy stravy pro miminko, dovolte mu, aby podalo mladšímu sourozenci dudlík. Nechte mu ale také jeho dětská privilegia, kdy se nezapojí, nebude ho malý sourozenec zajímat a bude chtít prosazovat své zájmy. Vždy určete čas, kdy ho vyslechnete. Např.: „Ano, teď pověsím plínky a hned se ti budu věnovat.“ To dodržujte. Uvidíte, že se starší sourozenec začne brzy sám zapojovat do dění kolem miminka a smiřovat se s tím, že už není jedináčkem a veškerá péče se neupírá jen na něj.

Ani v pozdějším věku ho nenuťte, aby pravidelně hlídal sourozence, zodpovídal za něj a dohlížel na jeho aktivity. Je to samostatný jedinec a touží po tom setkávat se s vrstevníky, hrát si s nimi a mít bezstarostné dětství. Většina lidí, kteří mají mladší sourozence, si vzpomíná na dětství, kdy hlídali mladší brášky a sestřičky a zodpovídali za jejich provinění. Dovolte vašim dětem, aby se mohly věnovat svým zájmům a péče o sourozence byla zpestřením jejich činnosti, nikoliv nutností a povinností. Tím docílíte krásných sourozeneckých vztahů mezi vašimi dětmi. Vždyť dětství je nejkrásnějším obdobím v lidském životě.

 

Foto: Pixmac.cz