Jak na konktaktní čočky

Zář 3, 2012 | Krása, Životní styl

Ještě před pár lety by vás jakákoliv oční vada nadosmrti připoutala k dioptrickým brýlým. I když se z nich dá udělat přednost a skvělý módní doplněk, existuje řada lidí, kterým vůbec nesluší a navíc je tato zdravotní pomůcka při určitých činnostech omezující. Naštěstí už existují i pohodlnější řešení.

Podle lékařů je onemocnění očí stále častější, krátkozrakostí, tedy špatným viděním do dálky, trpí 30 % obyvatel naší republiky. Brýle nebo jiné oční pomůcky jsou pro ně nepostradatelné, a proto stále více z nich sáhne po kontaktních čočkách nebo laserové operaci očí. Cena za ni je však pro spoustu lidí stále nepřijatelná, navíc není vhodná pro každého.

 

Jak vybrat kontaktní čočky

Jedná se o zdravotní pomůcku, a proto si vybírejte čočky jen od renomovaných výrobců. Sortiment je už opravdu široký, vybírat můžete z jednodenních nebo dvoudenních čoček, které po použití vyhodíte, k dispozici jsou i čočky na delší časové období, od měsíce až po rok. Ty už vyžadují i pečlivou domácí péči, jejíž neodmyslitelnou součástí je hygiena a správné uchovávání ve speciálním roztoku.

Před prvním nákupem kontaktních čoček je vhodnější navštívit specializovanou prodejnu s očními pomůckami, kde vám oči i změří a doporučí produkt vhodný pro vaši vadu a vaše oči. Pokud chcete ušetřit, další nákupy už dělejte přes internet. Nakoupíte tu levné čočky téměř všech značek, a to hlavně proto, že internetoví prodejci nemusí platit drahé nájemné za provozovnu a sklad, a tak jsou schopni nabídnout výhodnější cenu. Specialistou na kontaktní čočky je obchod www.vasecocky.cz nabízející snad všechny výrobky, na které si vzpomenete.

 

Jak používat kontaktní čočky

  • Nebojte se nasazování kontaktních čoček. Nechte si na tento úkon zpočátku dostatek času a trénujte. I když se vám to napoprvé nebo napodruhé nepodaří, neházejte flintu do žita.
  • Pokud máte citlivé oči, vždy vybírejte čočky určené právě pro ně. Obsahují větší množství zvlhčovacích látek a jsou uzpůsobeny tak, aby oko ani trošku nedráždily. Při každém pocitu podrážděných očí pak čočky vyndejte, předejdete zánětům a bolesti.
  • S kontaktními čočkami rozhodně nechoďte spát. Nejen od líčidel si potřebují oči v noci odpočinout a spaním s čočkami byste si mohli způsobit jen zbytečné podráždění rohovky.
  • Před každou manipulací s kontaktními čočkami si umyjte ruce, zabráníte tak zanesení infekce.
  • Kontaktní čočky nestačí jen naložit do dezinfekčního roztoku. Zvlášť, pokud používáte dlouhodobější čočky, je třeba je před uložením do pouzdra také mechanicky očistit.
  • Užitečné informace, jak kontaktní čočky používat, najdete i na internetu. Jsou zde tipy a rady, jak kontaktní čočky nasadit, jak o ně pečovat i kdy je čas je vyměnit. Stačí do vyhledavače zadat třeba "kontaktní čočky videa" a budete překvapeni, kolik informací jste o čočkách ještě nevěděli.

 

 

Foto: Pixmac.cz