Jak ušetřit na autu

Zář 26, 2012 | Peníze, Životní styl

Šetřit se dnes musí všude a na všem. Bez auta si mnozí z nás již svůj život nedokáží představit, náklady však příliš rychle rostou a my neustále hledáme možnosti, jak ještě aspoň trochu ušetřit. Je to vůbec ještě možné?

Náklady spojené s autem nejsou spojené pouze s benzínem, ale i amortizací, pojištěním, údržbou, pneumatikami a dalšími „drobnostmi“, které nám jízdu a pohodlí dokáží pěkně prodražit. Jak tedy ušetřit na autu?

 1. Úsporu musíte hledat již při nakupování vozidla. Budete jezdit každý den anebo spíše výjimečně? Podle toho se rozhodněte, zda se vám na každodenní ježdění vskutku vyplatí investovat do ojetého vozidla anebo si koupit raději nové.
 2. Základem všech úspor je stanovení si měsíčního limitu, který můžete do auta investovat (na benzín, údržbu apod.).
 3. V případě, že své vozidlo používáte k dojíždění do práce, vyjde pro vás cesta výhodněji, když v autě pojede více lidí. Popravdě, čím více, tím lépe. Poskládáte se tak nejenom na benzín, ale i na další věci s náklady na provoz auta spojené.
 4. Nenechávejte zbytečně nastartovaný motor! Není to ani ekologické, ani ekonomické.
 5. Je dobré vědět, jaké má vaše auto optimální otáčky a řídit se jimi. Spotřeba se zvyšuje jak u přetáčení, tak i u podtáčení.
 6. Jízda brzda plyn, není vůbec příjemná a navíc ani úsporná. Takový řidič okamžitě pozná, podle opakovaně velmi rychle zlikvidovaných brzdových destiček a sjížděných pneumatik. Kromě zbytečných plateb v autoservisu pak tento typ řidiče platí více i za spotřebu paliva.
 7. Nebrzděte smykem, likvidujete si pneumatiky!
 8. Také rozjezd volte spíše pomalý s plynulým řazením, kdy zbytečně nevytáčejte motor. Ušetříte si tak jak benzín, tak i pneumatiky.
 9. Pokud víte, že se k vám blíží zatáčka a vy budete muset zpomalit, nešlapejte už na plyn, ale naopak podřaďte a nechte auto, aby se na odpovídající rychlost dostalo samo.
 10. Nepoužívejte zbytečně klimatizaci. Klimatizace není příliš zdravá a má velmi vysokou spotřebu energie. Důležitá je i pravidelná výměna filtrů, i ty významně ovlivňují spotřebu energie.
 11. Dbejte na správné nahuštění pneumatik, protože i ty mohou ovlivnit spotřebu benzínu.
 12. Zbytečně na střeše nic nevozte. Každý náklad na střeše zvětšuje odpor vzduchu, čímž se zvyšuje spotřeba benzínu.

 

Foto: Pixmac.cz