Síla životopisu

Zář 25, 2012 | Peníze, Životní styl

Padesát procent úspěchu při vaší snaze o přijetí je správně a dobře napsaný životopis, který je doplněn o motivační dopis. Přestože mnozí zvládnou napsat životopis technicky správně, je pro zaměstnavatele nudný a nedočtený do konce jej odkládají na stranu. Proč?

 

 

 

 1. Při hledání práce si většina z nás vypracuje jeden strukturovaný životopis, který pak následně rozesílá na různá pracoviště. Zjistilo se však, že tento způsob hledání práce není zrovna ideální. Všechny vámi odeslané životopisy by měly být přizpůsobeny potřebám a cílům daného zaměstnavatele. Zaměstnavatel své potřeby i požadavky uvádí ve svém inzerátu, a tak je zřejmé, že se v životopise bude pídit právě po nich. Napište proto svému potenciálnímu zaměstnavateli to, co chce. Pošlete každému jedinečný originální životopis.
 2. Zaměstnavatel chce znát fakta a nechce číst romány.  Z dovedností a znalostí proto pište v prvé řadě to, co souvisí s prací, o kterou máte zájem. To, že umíte hrát na kytaru anebo že máte černý pásek v judu, je dozajista fajn, ale pokud se zajímáte o pozici elektrikáře anebo prodavačky v butiku, nejspíše k ničemu.
 3. Do životopisu nepište: „Jsem dobrý na počítači.“, nebo „Počítač ovládám na střední úrovni.“, ale definujte přesně, co ovládáte. „ Zvládám práci s internetem, Outlookem, Microsoftem, Officem, emaily, Explorelem, Gimpem apod.“.
 4. Dávejte pozor na výběr slov. Slangová a nespisovná slova do životopisu, ba ani do motivačního dopisu nepatří! Chcete se přece ukázat v tom nejlepším světle, nebo ne?
 5. Do životopisu také nepatří zkratky.
 6. Neopakujte se neustále, použijte svou fantazii a synonyma.
 7. Po napsání životopisu si jej nezapomeňte přečíst a zkontrolovat pravopis. Pokud si sami nejste jisti, nechte si jej zkontrolovat někým, kdo se v češtině vyzná lépe.
 8. Motivační dopis je důležitý, a proto jej nepodceňujte. Takový dopis má ukázat, proč by si firma měla vybrat zrovna vás. Neukazujte však při psaní své zoufalství, a to i přesto, že zoufalí doopravdy jste.
 9. Staňte se ideálním zaměstnancem! Dříve než odešlete společnosti svůj životopis a motivační dopis, zjistěte si o firmě co nejvíce informací a pak své řádky cíleně zaměřte na to, co potřebují. Ale pozor, nepřehánějte.
 10. Důležitou součástí je propagace a reklama. Zaměstnavatel musí být přesvědčen, že vy jste vskutku pro jeho firmu to nejlepší.
 11. Životopis musí být jasný, jednoduchý a čitelný. Důležitá je správná volba velikosti písma, fontů a formátu. Jste na omylu, když si myslíte, že životopis musí být vždy jen černobílý.

 

Foto: Pixmac.cz