Bambus? Módní budoucnost!

Říj 22, 2012 | Krása

Možná jste až dosud znaly bambus jen v podobě výborných bambusových výhonků, které jsou součástí čínské kuchyně, nebo praktického stavebního materiálu. Taková bambusová podlaha nebo skříň budila a stále budí závist. Jedná se totiž o materiál, který nepatří k nejlevnějším a o jeho majiteli mnohé vypovídá.

Co, kromě ceny, se vám vybaví při vyslovení slova bambus? Pravděpodobně to budou jeho vlastnosti – pevnost, stálost a kvalita. Přitom docela snadná dostupnost (bambus je nejrychleji rostoucí rostlinou na světě, protože má schopnost rychlé savosti) a zajímavý design. Jak je možné toto všechno přenést do módního světa? Jednoduše. Výrobci oděvních materiálů prostě zpracovali bambus tak, aby si zachoval všechny žádoucí vlastnosti a přetransformovali ho do podoby měkké tkaniny.

Dnes se z něj vyrábí trička, sukně, šaty, ale i punčocháče nebo ponožky. Jedná se o antibakteriální materiál, který má třikrát delší životnost než bavlna a přitom ani při dlouhodobém nošení není cítit potem a skvěle drží tvar. Ti, kdo už nějaký bambusový kousek oblečení mají, tvrdí, že nosit třeba bambusové tričko je stejné, jako se zahalit do kašmíru. Každé bambusové vlákno má totiž oblý povrch, a proto na těle skvěle sedí, přitom ale nijak nedráždí pokožku. Tričko z bambusu si proto oblíbila i celá řada profesionálních sportovců a aktivních lidí.

Snadno nahradí i termoprádlo

Bambusové oblečení můžete nosit v létě i zimě. Je několikanásobně prodyšnější než bavlna, a proto v létě větrá a v zimě hřeje. Bambusové vlákno obsahuje celou řadu mikroskopických děr a otvorů, což způsobuje, že přijatou vlhkost v podobě potu ihned odvádí ven a skvěle ventiluje. Oproti bavlně rychle odvede až několikanásobně víc vlhkosti, což má za následek trvalý pocit sucha.

Něco pro ekology

Arguemntem, na který slyší i zarytí ekologové je to, že pěstování bambusu je pro naši planetu mnohem méně náročné než pěstování bavlny. Navíc oblečení vydrží mnohem déle než to vyrobené z bavlny, takže je jasným favoritem pro všechny, kdo myslí i na to, jak žít v souladu s přírodou.

 

Foto: Pixmac.cz