Děti a posilovna

Říj 1, 2012 | Rodina, Životní styl

S chladnějším počasím se sportovní aktivity pomalu přesouvají do vnitřních prostor. Netrávíme už tolik času venku, ale vyhledáváme např. posilovny, fitcentra, kryté sportovní haly a cvičíme také doma. Pohyb je základní potřebou našeho těla. Aby svaly v těle dobře fungovaly, musíme se hýbat.

 

V dnešní době, kdy nepracujeme tak jako v minulosti na polích, pohybujeme se většinou autem nebo městskou hromadnou dopravou, musíme nedostatek pohybu kompenzovat právě sportem. Proto rodiče zapisují své potomky do různých sportovních kroužků.

Naše děti se věnují hokeji, fotbalu, cyklistice, turistice, vodáctví a dalším sportovním aktivitám. Každý sport, zvláště vykonávaný dlouhodobě, vede po čase ke vzniku různých svalových nerovnováh. A proto zvláště sportovci volí posilování ve specializovaných posilovnách, kde si procvičí i jimi méně používané svaly. Posilování láká i děti. Mezi veřejností převládá často názor, že posilování není pro děti vhodné. Dokonce mnoho lékařů i laiků tvrdí, že posilování může zastavit růst dítěte. Jak to ve skutečnosti je?

Posilování jako silová aktivita je k dětskému organismu mnohem šetrnější, než nárazové sporty. Je ovšem důležité, aby dítě posilovalo pod vedením odborníka a nepřetěžovalo se. Trenér by měl mít příslušné atesty a měl by znát rozdíly mezi dětským organismem a tělem dospěláka. Děti, které posilují, jsou mnohem odolnější, v dětských hrách méně zranitelné a jejich kondice je vyšší, než u ostatních dětí. Navíc většinu dětí posilování baví. Nelze ho doporučit jen u dětí předškolního věku. Pro ty posilování není, ale s jeho zařazením lze počítat zhruba od osmého roku věku pod dohledem, starší děti mohou posilovat již samy.

Důležité je, že dítě, které s posilováním začne dejme tomu v předpubertálním období, má své tělo nastaveno tak, že u něj převládá aktivní svalová hmota nad tukovou tkání. Co by řada nás dospěláků za to dala! A proto dopřejte svým dětem kvalitní posilovnu pod vedením zkušeného trenéra, pokud o ni samy projeví zájem. Mnohem víc dítěti ublížíte, necháte-li ho celé dny vysedávat u počítače nebo televize. Posilování je sport a jako takový má svá pravidla. Budete-li je dodržovat, není třeba se mu vyhýbat, nebo čekat do dospělosti, kdy už zlenivělý potomek nebude mít zájem něco se svým tělem dělat.

 

Foto: Pixmac.cz