Dítě a dieta

Říj 10, 2012 | Jídlo, Rodina, Životní styl

V dnešní době jsme sice zvítězili nad morem, tyfem, cholerou a dalšími vážnými nemocemi, přesto nad nemocí jako takovou nezvítězíme asi nikdy. Objevují se nové a některé starší dokážeme možná zmírnit, ale ne je vymýtit úplně. Řadu problémů, které nemoc přináší, musíme mírnit dietou. Jindy je dieta jediným řešením, jak nemoc ukočírovat a přežít.

 

Bohužel, takovéto nemoci se nevyhýbají ani dětem. Jak se vypořádat s tím, že vaše dítě musí dietu dodržovat? Jak to malé, milované stvoření přesvědčit o tom, že nesmí konzumovat běžnou stravu, jakou jedí jeho kamarádi? 

S celiakií, nesnášenlivostí na lepek, se dítě už rodí. Naopak cukrovka se často projeví až během života. A je spousta jiných, dietu vyžadujících onemocnění. Především byste měli jít dítěti příkladem. To znamená zařadit i do své stravy víc zeleniny a zdravých potravin, snížit spotřebu toho, co vaše dítě nesmí. Nevhodné potraviny nemusíte nutně vyloučit úplně. Dítě se s nimi stejně setká: ve škole, při hrách s kamarády, v regálech obchodů, nebo třeba na ulici, když potká v létě ostatní, kteří se osvěžují zmrzlinou.

Důležité je dítěti vysvětlit, co mu nevhodná potravina může způsobit, a nahradit ji něčím podobným, co smí. V dnešní době je pestrý výběr mouky a jiných potravin pro celiaky, v obchodech máme dostatečný výběr ovoce a zeleniny. Udělejte si čas a upečte dětem např. sušenky, které si vzhledově nezadají s těmi kupovanými. Vaše dítě nebude mít pocit, že je v něčem šizeno. Důsledně ale dbejte, aby dítě neporušilo dietu ani mimo domov. Naučte ho, aby samo poznalo, co smí a nesmí.

Vhodné jsou u menších dětí obrázky, jako u pexesa. Dítě si rozdělí obrázky na hromádky, ve které jedna znamená „smí“, druhá „ne“. Seznamte s nemocí a nutností diety učitelky ve škole, kamarády dítěte i jejich rodiče. Předejdete tím možným komplikacím při nedodržení diety. Život s dietou je jistě těžší, než bez ní, dá se ale zvyknout i na tato omezení. Naučte své dítě „krabičkování“, kdy mu vždy na procházky a cesty mimo domov přibalíte krabičku toho, co má dítě dovoleno a chutná mu. Tak lépe odolá jemu nevhodným potravinám a nebude hladovět. Řada diet je jen dočasná. I u těch trvalých si dítě často zvykne a časem mu ani nepřijde, že se musí omezovat ve stravě. Zdraví je přece nejdůležitější…

 

Foto: Pixmac.cz