Jak vybrat to nejlepší jméno pro dítě?

Říj 18, 2012 | Rodina, Životní styl

Těhotenství je nádherné životní období, přináší spoustu dojmů, pocitů, ale také důležitých rozhodnutí. Jedním z těch nejdůležitějších rozhodnutí je výběr jména pro miminko. Vybírání jména není vůbec jednoduché. I když ho za vás nevybereme, pokusíme se vám usnadnit samotné hledání.

 

 

Základní zásady pro výběr jména

  • Jméno dítěte by mělo jít snadno skloňovat a zdrobňovat.
  • Se jménem by se měli ztotožnit nejen partneři, ale také příbuzní.
  • Jméno by se mělo hodit k příjmení.
  • Svému dítěti rozhodně nedávejte takové jméno, které máte spojeno s někým, koho nemáte rádi.

 

Výjimečnost jména

I v oblasti jmen existují různé módní trendy, což potvrzují i průběžné statistiky jmen. V roce 2011 se například nejvíce dávala takováto jména:

Jakub

Tereza

Jan

Eliška

Tomáš

Adéla

Adam

Natálie

Lukáš

Karolína

Matěj

Kateřina

David

Lucie

Vojtěch

Barbora

 

Není však zrovna příjemné, když se pak třeba v jedné třídě anebo posléze na jednom pracovišti sejde třeba pět Kateřin. Extrém však mohou způsobit i naprosto výjimečná jména. Exotická jména rodiče obvykle dětem dávají s touhou po světovosti, bohužel se pak dítě stává spíše dobrým terčem posměchu. Tuto situaci ještě umocní kombinace takového jména s neladícím příjmením (např. Shakira Růžičková).

 

Tvar jména

Jméno by mělo tvořit jednotný celek spolu s příjmením.  Tato skutečnost souvisí jak s délkou jména, tak i s jeho výslovností. Není dobré, aby bylo jméno příliš dlouhé, když už je dlouhé příjmení. Pokud máte příjmení pro změnu krátké, můžete si dlouhé jméno dovolit. Jméno a příjmení by nemělo dávat prostor k polemikám.  „Jste Vlada Navoněná anebo Vladana Voněná?“

Jazykovědci doporučují, aby jméno nekončilo na takovou souhlásku, na kterou příjmení začíná (Robert Tátoš). Problémy s výslovností dělají i některé hlásky jako: rar, š, šak a ral.

Jméno jako příjmení? Záměnám jména s příjmením, jež samotné existuje i jako jméno, předejdete správnou volbou jména. Jméno buď volte naprosto shodné s příjmením anebo zvolte takové, jež se neobjevuje jako příjmení.

 

Další faktory ovlivňující výběr jména

Celé jméno (tedy jméno a příjmení) by mělo být zvukomalebné. Výběr jména také ovlivňuje vkus, monogram, jména sourozenců, blízkost svátku k narozeninám, numerologický propočet atd.

Ať už nakonec vyberete jakékoliv jméno, vybírejte jej s láskou a s možností ho různě jej tvarovat.

 

Foto: Freerangestock.com