Lampióny mají stále své kouzlo

Říj 26, 2012 | Rodina, Zajímavosti

Lampiony a lampionové průvody nám bohužel znechutili komunisté, kteří nás pravidelně (vždy v říjnu) v období výročí V. Ř. S. R., nutili do agitačních procházek. Jaká je pravá symbolika lampionů, mnohým díky tomu stále ještě stále uniká.

Lampióny existují už víc než 2000 let a mají zcela jinou symboliku než tu, kterou máme ve spojitosti s Velkou říjnovou sovětskou revolucí. Za vůbec prvním lampionem stojí totiž čínský vojenský stratég Zhuge Liang, který se kdysi dávno dostal se svou armádou do velmi svízelné situace. Zhuge Liang se svou armádou octil ve velkém obklíčení a neměl jak vyslat posla s prosbou o pomoc svým spojencům. Tu ho napadlo vyrobit z bambusu konstrukci, kterou potáhli tenkým papírem. Do takového lampionu pak smotali štos papíru, který zapálili. A protože teplo stoupá vzhůru, lampiony tak mohly ukázat spojencům, kde se nachází. Vojevůdce Zhuge Liang dokázal zcela bezvýchodnou situaci obrátit ve svůj prospěch a nepřítele potom doslova převálcoval. Od těch dob se lampiony posílají k nebesům s přáním pro Bohy.

Tento zvyk se dostal nakonec před několika lety i k nám, kdy jej aplikujeme v poněkud zkreslené podobě. Lampiony štěstí však mohou být i nebezpečné. V případě, že se zatoulají a neodletí až do stratosféry, mohou způsobit i rozsáhlý požár klidně i několik desítek kilometrů od místa odkud byly původně vypuštěny.

 

Tradice s lampiony

Lampiony nebyly nikdy pouhou dekorací. V Číně lampion neodmyslitelně patří ke všem svátkům a provádí zdejší lidi celým životem od narození až do smrti. Všeobecně platí, že bílý lampion zavěšený do čela domu zvěstuje úmrtí, modrý nemoc a červený radost (svatbu anebo narození dítěte). Lampiony se v Asii tradičně užívají také na oslavu Nového roku podle čínského kalendáře.

 

Lampionové průvody

Zavržené lampionové průvody se k nám pozvolna vrací. Pachuť z minulosti ustoupila a lidé konečně pochopili, že lampiony za nic nemohou. Zvyk lampionových průvodů sice v daném termínu zůstává, avšak dnes získává spíše podzimní Hallowenskou (dušičkovou) symboliku.

 

Foto: Pixmac.cz