Náchodsko je ideálním místem pro menší rodinnou dovolenou

Říj 30, 2012 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Náchodsko, region v severovýchodní části republiky, je krajina jako stvořená k rekreaci. Ne náhodou tam tradičně míří stovky školních výletů: Náchodsko je zajímavé z hlediska historického, literárního, zeměpisného i přírodovědného. Je to vhodná lokalita k dovolené nebo kratším výletům pro rodiny s dětmi, a to v každou roční dobu.

 

 

Většina návštěvníků z České republiky přijíždí na Náchodsko od Hradce Králové, takže poznávání regionu může začít již v Jaroměři, respektive v její části Josefově. Už z názvu lze vyvodit, že se jedná o pevnostní město, které nechal vybudovat Josef II. Při krátké procházce je možno prohlédnout si fortifikační systém, zajímavá je i vojenská architektura Josefova.

Třináct kilometrů od Jaroměře leží městečko Česká Skalice, které je stále spojeno s životem a dílem Boženy Němcové. Ve zdejší vile Čerych natáčel Václav Havel své Odcházení. Po červené turistické značce to jsou ze Skalice necelé tři kilometry do Babiččina údolí, kde je hezky v každou roční dobu. Cesta vede podél řeky Úpy, je udržovaná a dobře se po ní veze i dětský kočárek.

Po silnici objíždějící přehradní nádrž Rozkoš se návštěvníci dostanou do Nové Města nad Metují. Renesanční zámek a štíty novoměstského náměstí kdysi natolik upoutaly tvůrce seriálu F. L. Věk, že se v místě natáčely „dobrušské“ exteriéry.

Od Nového Města nad Metují to už je jen přes kopec do okresního města Náchoda (v románech zdejšího rodáka Josefa Škvoreckého se nazývá Kostelec). Náchodský zámek („vršku kulatého“) vítá víkendové návštěvníky do konce listopadu. Pěšky (nebo i autem) je možno dostat se na kopec Dobrošov, kde stojí turistická Jiráskova chata s rozhlednou (Dušan Jurkovič) a národní kulturní památka dělostřelecká tvrz Dobrošov, která byla součástí Maginotovy linie. V části města Bělovsi pramení známá Ida a je zde hraniční přechod do Polska.

Jen osm kilometrů to je z Náchoda do Hronova, rodiště Aloise Jiráska. Místní na něj nedají dopustit. Spisovatel se zde nejen narodil, ale i do kraje umístil děje mnohých svých děl. V parku za Jiráskovým domkem jsou prameníky sirných minerálních pramenů.

Na sever od Náchoda se rozkládá krajina, která zajímá milovníky přírodních úkazů, geology a horolezce: Broumovské stěny, Adršpašské skály, Teplické skály. Při suchém počasí je možno udělat si do nich výlet v každou roční dobu.

Při pobytu na Náchodsku stojí zato ochutnat východočeskou podhorskou specialitu – kyselo. Je to sytá (přesnídávková) polévka. Je z chlebového kvasu, který zde prodávají v pekárnách (nebo i obchodech s potravinami). Chlebový kvásek je třeba namočit na pár hodin do vody, rozkvedlat a hodinu vařit v s kmínem a sušenými houbami (čerstvé stačí přidat po půl hodině varu). Na másle osmažíme jednu cibuli, na ni umícháme vajíčka (jedno na osobu) a ještě řídká nalijeme do polévky a necháme projít varem, až se vejce docela srazí. Mírně dosolíme a podáváme s bramborami na loupačku.

 

Foto: Pixmac.cz