Tipy na zvládnutí rozpočtu

Říj 3, 2012 | Životní styl

I když se zdá, že na našem rozpočtu už není kde uzmout, vláda si myslí něco jiného, a tak se chtě nechtě musíme každý měsíc potýkat se svým již velmi přiškrceným rozpočtem. Je to čím dál těžší a nápady docházejí. Přesto pokud nechceme skončit pod mostem, musíme vše zvládnout.

Aby se vám lépe šetřilo, přinášíme vám pár tipů na úspěšné zvládnutí svého rozpočtu, snad vám pomohou.

 

Jak na svůj rozpočet?

Základním předpokladem k úspěšnému zvládnutí vlastního rozpočtu potřebujete přesně znát své příjmy i výdaje. Důležité je také znát, kdy příjem dostanete. U výdajů byste měli mít přesný přehled o tom, kam peníze putují a to i o zcela běžných položkách. Největší úniky jsou totiž právě tam, a právě v běžných položkách je největší prostor na škrtání. Pokud nemáte představu, kolik za měsíc přesně utratíte (a hlavně za co), zkuste si nejprve vést alespoň měsíc přesnou evidenci, abyste se dostali do obrazu. Už jste si spočítali, kolik máte měsíční příjem a kolik za měsíc utratíte? Pokud jste v mínusu, není něco dobře.

 

Kde je ještě možné ušetřit?

Výdaje můžeme rozdělit do dvou kategorií:

  • pevné výdaje
  • pohyblivé výdaje

Pevné výdaje představují platby za nájem, inkaso, doprava do práce, zaplacení školného, školek, splátka půjčky. Pohyblivé výdaje jsou ty, které můžete ovlivnit, jde především o peníze utracené za jídlo, drogerii, oblečení a zábavu. V prvé řadě tedy z celkového příjmu peněz oddělte peníze na pevné výdaje a z té hromádky, která vám zbude, se budete muset zařídit. Dobré je vytvořit si nákup skutečných nezbytných potřeb, jež v daném měsíci budete potřebovat a dochází vám (prací prostředky, mýdlo, zubní pasta a základní pravidelně užívané potraviny – mouka, těstoviny, rýže, vejce a podobně). Zbylé peníze pak rozdělte na denní limity a snažte se je nepřekročit. Ujasněte si, které položky jste schopni ještě oželet. Pokud některý den ušetříte, dejte peníze bokem a užijte například v případě nenadálých případů. Ve finále se tak může dokonce stát, že ještě překvapivě nějakou tu stovku nakonec ušetříte.

 

Foto: Pixmac.cz